Manşet

“Bu mirasın gücüyle ortak mücadeleyi yükseltelim”

İstanbul: Şirinevler’de düzenlenen “Umudu Tohumca Büyütüyoruz” şöleni türkülerle, marşlarla, şiirlerle devam ediyor. Mikail Aslan, Emre Saltık’ın türküleriyle devam eden şölende konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu dönemde ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ yerine ‘Yaşasın halkların yoldaşlığı’ sloganını yükseltmeliyiz” dedi.

Zazaca türküleriyle sahne alan Mikail Aslan, CHP’nin kurtarıcı olarak gözüktüğünü belirterek, “AKP ile CHP siyah ve beyaz gibi kardeştir. Siyah karanlığı, beyaz soykırımı temsil ediyor” dedi. Aslan Elgajiye türküsünü söylerken tüm kitle ona eşlik etti.

Ardından emre Saltık sahne alarak, açlık grevlerini selamladı ve TKM’nin bu şöleninde yer almaktan gurur duyduğunu belirtti.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, sokaktaki işçi direnişleri ve hapishanelerdeki direnişe değinerek, “Biz henüz son sözümüzü söylemedik, henüz son mermimizi harcamadık. Siz yandaş sendikaları, yandaş medyayı satın alabilirsiniz ama bizi, işçi sınıfını satın alamazsınız” dedi.

 

Bu mirastan aldığımız güçle ortak mücadeleyi yükseltmeliyiz”

Alkışlarla sahneye çıkan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tohum Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinliği selamladı ve bu etkinliğin önemine değindi.

Sizin salon dışındaki direnişiniz de bu ülkede kazananın kim olacağını gösterecek en önemli potansiyeldir” diyen Demirtaş “Biz faşizme karşı direnenlerden bir miras aldık. eğer biz geçmişte işkenceye teslim olmayanların yoldaşlarıysak, ki öyleyiz, bu yüzden bunun için buradayız” dedi.

40 yıl önce İbrahim Kaypakkaya faşizme teslim olmadığı için, Hayriler, Kemal Pirler, Mahirler, Denizler boyun eğmediği için biz bugün burada özgürlükten bahsediyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Demirtaş, “Eğer 40 yıl boyunca faşizme karşı mücadele verirken, AKP bugün yine faşizm dayatıyorsa biz de bu mirastan aldığımız güçle ortak mücadeleyi yükseltmeliyiz” dedi.

Demirtaş’ın sözleri “Direne direne kazanacağız” sloganları ile kesildi.

 

“Direnenler sizi teslim aldı”

Slogan ve alkışların ardından sözlerine “Onlarda olmayan bir şey var bizde. Bizim öz gücümüz, halktır. Nasıl soykırım tehdidiyle karşı karşıya gelmiş bir halk, kendi öz gücüne güvenerek Ortadoğu’nun en büyük gücü haline geldiyse; yine öz gücümüzle direnmeye devam edeceğiz” diyen Demirtaş, “Ya özgür bir gelecek yaratacağız ya da biz başaramazsak, AKP faşizmi halklarımızı teslim alacak” dedi.

Açlık grevlerini faşizme karşı mücadele kapsamında değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Demirtaş, “Siz, KCK operasyonları ile Kürt siyasetçileri cezaevlerine doldurdunuz, Kürt halkını susturduğunuzu zannettiniz. Ama onlar içeride açlık grevi direnerek, sizi teslim aldı işte!” dedi.

Egemenlerin en çok devrimcilerden, demokratlardan ve Kürt özgürlük savaşçılarından korktuğunu” belirten Demirtaş, “Bu dönemde ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ yerine ‘Yaşasın halkların yoldaşlığı’ sloganını yükseltmeliyiz” dedi.

 

“Elinde salladığın ip, boynunuza dolanır”

TC Başbakanı Erdoğan’ın idam tartışmalarına da değinen Demirtaş, “Elinde salladığın ip, boynunuza dolanır; Roboski’de vur emri verenlerin boynuna dolar. O ipi elinizden bırakın

İdamı savunurken bunu bir kez daha düşün Erdoğan. Ve özür dilemelisin halktan. Türkiye artık idamı tartışacak bir ülke değil, Türkiye artık Özgür Kürdistanı, devrimiz, demokrasiyi tartışıyor. Sen sadece yanındakileri kandırabilirsin, onları satın alabilirsin. Ama sen top oynarken, zindanlarda işkencelerde direnenlerin yoldaşlarını asla teslim alamazsın” diyerek tepki gösterdi.

Henüz kimsenin Diyarbakır Zindanı önüne gitmediği bir dönemde orada direnen İbrahim Kaypakkaya’nın genç yaşında Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkını savunan devrimci bir önder olduğuna değinen Demirtaş, “Sen biliyordun ki bir gün milyonlar çelikten bir irade olacak. Senin anın önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Demirtaş’ın ardından sahneyi Grup Munzur, Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Muharrem Temiz ve Tolga Sağ aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu