Güncel

“Bu tükürüğün muhatapları sistemin yaratıcılarıdır”

İstanbul: Bugün (11 Ağustos), SES üyesi sağlık emekçileri, hasta yakınları tarafından uğradıkları şiddeti ve hakaretleri protesto etmek için, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Bir süre önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çalışan bir sağlık personeli hasta yakınları tarafından sözlü ve fiziksel tacize maruz kalmış. Yine aynı hasta yakınları 10 Ağustos günü hastaneye gelip aynı sağlık personelini darp etmişlerdi.

Bu durumdan rahatsız olan sağlık çalışanları tepkilerini göstermek için bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi sağlık çalışanlarının bir araya geldiği eylemde, “sağlıkta şiddete son” yazılı pankart açıldı.  Sürekli hasta yakınları tarafından şiddete ve sözlü tacize maruz kalmalarından kaynaklı çok tepkili olan sağlık çalışanları, “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “asistan olmak onursuz olmak mı?” sloganlarını attılar. Eylem boyunca, sağlık çalışanları tepkilerinin ve taleplerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdılar.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabipler Odası Başkanı Samet Mengüç “ Bu davranışların özümsendiğini ama sağlık çalışanlarının bunu asla özümsemeyeceğini vurgulayan Mengüç, “Biz derdimizi ne iktidara ne de halka anlatamıyoruz. Doktorlarında bir dayanma gücü var. Biz sistemin istediği gibi hastalarla zıtlaşmak ya da kutuplaşmak istemiyoruz ve bunu reddediyoruz” dedi.

Mengüç’ün ardından SES Şube Yönetim Kurulu adına Selma Ateş Yılmaz bir konuşma gerçekleştirdi. Yılmaz konuşmasında, “Yaşamın her alanından kovulmuş yoksul emekçi halkımız, bu tükürüğün sahibi bizler değiliz, bu tükürüğü lütfen Bakanlığa, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına iletiniz. Bu tükürüğün muhatabı sistemin yaratıcılarıdır” dedi.  

Konuşmaların ardından konuya ilişkin basın metni okundu. Okunan basın metninde “ Bir Dünya Bankası projesi olan sağlıkta dönüşüm projesinin AKP hükümetince uygulamaya geçilmesiyle artık daha kısa sürede daha çok hasta bakmamızın, daha çok ameliyat yapmamızın, hastalara ayırabileceğimiz süre kısıtlı olduğu için daha çok tetkik isteyerek zaman kazanmamızın istendiği bir düzende çalışmaktayız. Bu düzen uzmanlık eğitimimizi baltalamakta, bizlere bilimsel araştırma yetisini değil ancak az zamanda çok hasta bakma yetisini (!) kazandırmaktadır.” denildi.

Açıklamada ayrıca şu talepler dile getirildi;

 —Güvenlik hizmetleri başta olmak üzere tüm personel sayısının arttırılarak uygun çalışma şartlarının sağlanması.

— Hastalar ve hasta yakınlarınca uygulanan şiddete karşı caydırıcı hukuki yaptırımların getirilmesi.

— Sağlık Bakanlığı Hastaneleri’nde yaşanan şiddet vakalarında uygulanan “beyaz kod” uygulamasının hastanemizde de aktif şekilde uygulanmaya geçilmesi.

— Asistan hekimlerin görev tanımlarının net bir şekilde belirlenmesi.

— Sağlık sisteminde yaşanan aksaklıkların sorumlusu olarak doktorların hedef gösterilmemesidir.

Açıklamada talepler gerçekleşmediği sürece eylemlerinin artarak devam edecegi vurgulanırken, sağlık çalışanları, saat 16.00’a kadar oturma eylemi yapacaklarını belirttiler.    

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu