Dünya

“Bu yangın er ya da geç…”

Basel: İsviçre’nin Basel şehrinde 2 Temmuz günü Weil am Rein Alevi Kültür Merkezi (AKM)’nde Sivas katliamının 21. yıldönümü vesilesiyle anma etkinliği gerçekleştirildi. Sivas’ta katledilenlerin şahsında saygı duruşuyla başlayan anma, katledilenlerin isimleri tek tek okunüp birer gülün yanına mum yakılarak başladı.

AKM adına yapılan açıklamada; “2 Temmuz günü ‘yakın ulan yakın’ diyen çember sakallı, yeşil cüppeli ve kan emmek üzere yola çıkanlara sessiz kalan devletin kendisi ve kurumlarıdır. Güzelin, barışın ve doğanın yandaşlarını diri diri yaktılar. Bunların insanlık tarihinde bir yeri yoktur. Bunu yapanlar devlet tarafından ödüllendirildiler. Bunu hiç bir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu katilleri iyi tanıyın” denildi.

 

“Tarih, her yezidin karşısına zülfikarı dikmesini iyi bilir”

AKM başkanı da konuşmasında; “Katledilişlerinin 21. yılında yolumuzu aydınlatıyorlar. Kabe’sinde hoşgörü ve insan olan Aleviler, bu barbarlık sürecinde hak etmedikleri katliamları yaşadılar. Bir taraftan çalıştaylarıyla gündemi oyalayan, diğer taraftan Sünnileştirme politikaları sürmektedir. 3. köprüye Yavuz ismini verenler, Alevileri ötekileştirerek gerçek yüzünü göstermişlerdir. Unutmayalım ki tarih her yezidin karşısına zülfikarı dikmesini iyi bilir” dedi. Gezi İsyanı’nda şehit düşenleri anarak konuşmasını sonlandırdı. Ardından katliamı anlatan belgesel gösterimine geçildi.

 

“Devlete inanmak kendine ihanettir”

Anma etkinliğinde İsviçre Partizan taraftarları adına da konuşma yapıldı. Partizan temsilcisi konuşmasında; “Sivas katliamında katledilen dostlarımızın ve canlarımızın şahsında Dersim, Maraş, Çorum ve Gezi şehitlerini anıyoruz, zalimden bir gün hesap sorulacağı inancındayız. Bunu ancak birlikte güç olursak, ortak düşmanımız olan faşist devletin baskı, sömürü ve zulüm, sindirme ve asimilasyonuna daha güçlü karşı koyabileceğimiz inancındayız” dedi.

Daha sonra “Devlet bilinçli olarak Alevi dostlarımız ile devrimci güçlerin bir araya gelmemesi için çalıştaylar ki bunlar göstermelik, binalar, arsalar, gri pasaportlar ve maaşlara bağlayarak parçalamak ve devrimci demokrat çeperden uzaklaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu devlet yüzyıllardır Alevileri katletmekten geri adım atmamış, asimile ve baskılarla Sünnileştirmek için elinden geleni ardına koymamıştır. Bu nedenle sisteme ve devlete inanmak kendine ihanettir” diyerek sonlandırdı konuşmasını.

Bu açıklamadan sonra günün önemini anlatan bir şiir dinletisinden sonra anma bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu