Manşet

Buca’da direnişçilere hücre cezası

H.Merkezi: Gezi İsyanının ardından yapılan ‘cadı avı’nında İzmir de gözaltına alınıp tutuklanan 24 kişinin direnişleri Buca Kapalı Hapishanesinde devam ediyor.

Hapishane yönetiminin koğuşları görebilecek şekilde her yere kamera koymasını protesto eden direnişçi tutsakların kameraları indirmesi üzerine soruşturma başlatılmıştı. Buca Kapalı Hapishanesinde bulunan 24 direnişçi hakkında kameralara zarar verdikleri gerekçisi ile açılan soruşturma sonuçlandı ve 20 şer günlük hücre cezası aldılar. Avukatları vasıtasıyla cezaya itiraz eden direnişçilere farklı gerekçelerle 13 ayrı soruşturma başlatılmış durumda. Avukatları geçen hafta aldıkları cezalara yapılan itirazlar görülmeye başlandığını söyledi.

Avukat Aydın, tutsak direnişçilere hücre cezasının yanında ‘görüş yasağı’nın da söz konusu olduğunu söyledi. Kameraların kırıldığına dair araştırma talep ettiklerin söyleyen Aydın, hapishanede kalmalarının zaten hukuksuz olduğunu savunurken bir de hücre cezası verilmesini hapishane koşullarında baskı uygulanmanın bariz örneği olarak gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu