Güncel

Bulanık katilleri serbest!

H. Merkezi: Dün (4 Nisan) kimilerine göre “tarihi” bir gündü, kimilerine “evet ama yetersiz”… Dün 12 Eylül sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın, “darbe fiili”nden haklarında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Faşist TC devletinin halkın acıları üzerinden rant elde etmeye çalışmanın ve de 12 Eylül zihniyetini “arındırarak” devam ettirmenin yolunu “2 paşa”yı sanık sandalyesine oturmakla bulduğu dava sürerken, aynı “adalet sarayı”nda bir dava daha vardı…

2009 yılında Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından Kürt halkı sokaklara dökülmüş ve bu kararı protesto etmişti. İşte o protesto eylemlerinden biri de Mûş Bulanık’ta gerçekleşmiş, halk sokağa çıkmış, esnaf kepenk kapatmıştı.

Eylem sırasında “otomobilinin ve işyerinin tahrip edildiği”ni iddia eden korucu Turan ve Metin Bilen kardeşler, devletin kendilerine bahşettiği Kalaşnikof silahlarıyla kitleye rastgele ateş açmış; 7 kişiyi yaralayan korucular Kemal Kayacan ile Necmi Oral’ı katletmişlerdi.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Eylül davası ile aynı gün görülen davada karar çıktı! Mahkeme Bilen kardeşlerin, yani katillerin “kasten öldürme ve yaralama suçlarını meşru müdafaa koşulları altında işlediğinin anlaşıldığını” ve “beraatlerine karar verildiğini” açıkladı. Buna karar demek mümkün değil! Çünkü baştan beri mahkemeyi Samsun vs. gibi illere taşıyarak gözlerden ırak tutmak isteyen devlet, başından beri kendisi için “ateş açan kahramanlarını korumanın” derdindeydi.

Tek başına aynı gün görülen bu davada verilen karar, 12 Eylül zihniyetinin bu devletin damarlarında nasıl gezdiğini göstermiyor mu sizce de?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu