Güncel

Buldan, Karay ve Yıldırım mezarları başında anıldı

H.Merkezi:Dönemin başbakanı Tansu Çiller’in “Elimizde PKK’ya yardım eden Kürt işadamlarının listesi var” açıklamasının ardından  2 Haziran 1994’te kaçırılarak öldürülen Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım, bugün (3 Haziran) Avcılar Mezarlığı’nda mezarları başında anıldılar.

Anmaya HDP eşbaşkanı Sebahat Tuncel, BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri Levent Tüzel, Adil Zozani, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ile Buldan, Karay ve Yıldırım’ın aileleri katıldı.

Anmanın saygı duruşu ile başlamasının ardından YAKAY-DER adına Ruknettin Yaviç yaptığı konuşma ile failleri koruyan devletin cezasızlık politikasını eleştirerek, hesap sormak için alanlarda olmaya devam edileceğini ifade etti.

Adnan Yıldırım’ın kardeşi Nihat Yıldırım söz alarak devlet tarafından katledilen insanların ortak noktalarının Kürt olmaları olduğuna dikkat çekti. 1980-1990 yıllarında katledilen 17 bin insanın bazılarının sokakta, bazılarının ise işkencede öldürüldüğünü ifade ederek “Öldürülenler arasında gazeteciler, yazarlar, bürokratlar, sivil vatandaşlar vardı. Hepsinin ortak noktası Kürt olmalarıydı”  dedi.

Pervin Buldan ise, katliamın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen hiçbir değişiklik olmadığına dikkat çekti ve dönemin başbakanı, emniyet genel müdürü ve sorumlu tüm kişilerin yargılanmasını istedi.

 Ardından Sebahat Tuncel söz alarak, “Başbakan ‘çözüm süreci’ diyor ama gereğini yapmıyor sadece sözde kullanıyor. Somut hiçbir adım atmıyor. Çözüm sürecinin sağlık olması için failli meçhul cinayetlerle yüzleşilmeli. Hakikatleri Araştırma Komisyonu derhal kurulmalıdır. Ancak süreç böyle başarıya ulaşır. Geçmişiyle hesaplaşmayan bir ülke demokratikleşemez.” dedi.

Son olarak Selahattin Demirtaş söz aldı ve katledilenlerin verdikleri mücadele sonucunda bugün bu noktada olunduğuna değinerek, “Onlar bizim için birer değer ve bu değerlerimize ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu