Güncel

Bursa Barış Günü’nde Ortadoğu için yürüdü

Bursa: 1 Eylül Pazartesi günü Setbaşı Mahfel önünde toplanan kitle Heykel’e bir yürüyüş gerçekleştirdi. Birçok kurum ve siyasi partinin katıldığı yürüyüşe Ortadoğu’daki sıcak savaşın ve katliamların da sürmesi nedeniyle Partizan da HDK bileşenleri arasında yerini alarak katıldı.

Kitle Setbaşı’ndan “IŞİD’i, İsrail’i durduralım! Şengal’den Rojaya’ya; Kobani’den Gazze’ye Ortadoğu’da barışı kuralım” yazılı pankartın arkasından Heykel’e doğru  yürüyüşe geçti. Halkın ilgisinin yoğun olduğu ve genel olarak olumlu tepkiler alan yürüyüşte kitle sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Rojava’dan Şengal’e halklar yalnız değildir”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil Amerika Ortadoğu’dan defol”, “Biji biratiya gelan”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “İsyan, devrim, özgürlük” vb. sloganlarını haykırdı.

 

“Timsah gözyaşları döküyorlar”

Heykel’de yapılan basın açıklamasında Filistin’de, Rojava’da, Şengal’de ve Ortadoğu’da mazlum halkların kıyımdan geçirildiği; bu katliamları yapan IŞİD ve İsrail’in en büyük destekçisi olan emperyalistlerin ve onların taşeronluğunu yapan başta TC ve Suudi Arabistan olmak üzere bölge ülkelerinin bu katliama destek olduğu ve timsah gözyaşları dökerek halkları kandırdığı vurgusu yapıldı.

Yine aynı taşeron devletlerin insanları mezhep ve kökenlerine göre ayrıştırdığı ve birbirine düşürdüğü söylendi.

 

“TC Filistin katliamlarına ortak”

Ayrıca TC’nin Suriye rejimini devirmek ve Rojava’daki Kürtlerin kendi geleceklerini belirlemesini engellemek için IŞİD başta olmak üzere bölgedeki çeteleri desteklediği ve IŞİD’ın yaptığı katliamlara adeta çanak tuttuğu vurgusu yapıldı. Devamında ise İsrail’in bölgede yaşanan karışıklığı kullanarak Filistin halkına karşı katliamlara giriştiğinin ve TC’nin bu katliamlara sessiz kaldığı ve İsrail’le yakın ticari ilişkileri olduğunu kamuoyuyla paylaşıldı.

 

“Rojava şiddet ve ambargo ile kuşatılmak isteniyor”

Açıklamanın devamında ise Rojava’nın emperyalizmin ve gericiliğin her türlü saldırılarına inat bölge halkının kendi geleceklerini tayin edebilmesinin ve çeşitli milliyet ve mezhepten insanın birlikte yaşamasının mümkün olduğunu gösteren kararlığının her türlü ambargo şiddet ve kuşatmalarla yok edilmek istendiği vurgusu yapıldı.

Açıklama sonunda emperyalistlerin Ortadoğu’daki tek dertlerinin petrol ve doğalgaz olduğu ve bu emperyalistlere karşı barışın ve kardeşliğin ancak sosyalizmle mümkün olabileceği söylendi. 1 Eylül Barış Günü’nün önemi kamuoyuna paylaşılarak basın açıklaması sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu