Güncel

Bursa H Tipinde Açlık Grevi Bitirildi!

H.Merkezi: Bursa H Tipi Hapishanesinde siyasi tutsaklar tarfından 19 gündür sürdürülen açlık grevi idare ile yapılan görüşmelerin ardından bitirildi. 22 tutsak tarafından sürdürülen süresüz-dönüşümsüz açlık grevi; BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun tutsaklar ve hapishane idaresi ile yaptığı görüşmeler sonucunda, tutsakların taleplerinin karşılanmasına dair söz alınması üzerine bitirildi.

Konu ile ilgili olarak BDP Bursa İl Binasında düzenlenen basın toplatısında konuşan Zenderlioğlu; tutsaklara kimliksizliğin dayatıldığını belirterek; bir kaç ay önce onbinlerce tutsağın katıldığı açlık grevi sürecinin intikamı olarak tüm hapishanelerde baskıların arttığını vurguladı.

Çeşitli devrimci-demokrat güçlerin de katıldığı basın toplantısında; Hapishane İdaresinin gerekli adımları atmak yönünde söylemlerinin hayat bulmasının beklendiği belirtildi.

Bursa H Tipi’nde siyasi tutsaklar; adli tutsaklarla birlikte açık görüşe çıkarılmış ve çıkan arbededen kaynaklı 22 tutsağın ailelerine, 3 ay görüş yasağı getirilmiş, tutsaklar bunu protesto etmek için 17 Ocak günü açlık grevi başlatmışlardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu