Güncel

Bursa’da DDSB pikniği

15-16 Haziran Direnişiyle Örgütlemeye!

Bursa: Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB) 15–16 Haziran işçi direnişinin 42.yılı vesilesiyle 17 Haziran günü Balat ormanında piknik etkinliği gerçekleştirdi.

Piknik, iş cinayetlerinde, devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından Bursa DDSB adına bir açıklama yapıldı. 15-16 Haziran işçi direnişinin tarihsel sürecine vurgu yapılan açıklamada, “Günümüzde de 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinden öğrenme ve bu direniş ruhunu yaşatma görevimiz vardır. AKP’nin sözcülüğündeki Türk  egemen sınıflarının,özellikle de komprador burjuvazinin ve emperyalistlerin talepleri doğrultusunda işçi sınıfına yönelik saldırganlıkların ayyuka çıktığı bir dönemden geçmekteyiz.”dedi. Açıklamada Ortadoğu’da ve Avrupa ülkelerinde yaşanan krizlere de değindi.

Ve ülkemizde başta Hava-İş  direnişi, sendikal hakları için mücadele eden Togo işçilerinin; Kampana ve Savranoğlu işçilerinin, Hey Tekstil işçilerinin BEDAŞ işçilerinin ve Trakya’dan Çukurova’ya direnişteki işçilerin mücadelesine destek çağrısı yapıldı.

Ülkemizde emekçilere yönelik yaşanan tüm hak gasplarına ve saldırılara karşı DDSB  saflarına örgütleme çağrısı yapıldı. Bursa DDSB açıklamasının ardından başka bir arkadaşımız DDSB’nin amaç ve politikasını açıkladı.Ve işçilerin  DDSB saflarına birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Partizanın da etkinlikte dayanışma mesajı okudu. Katılan kitle ile birebir sohbetler gerçekleştirildi.

Piknikte YDK, etkinliğe katılan kadınları gündemde yaşanan kadın sorunları ve YDK’nın amacı ve mücadelesi üzerine bir araya toplayarak bir söyleyiş gerçekleştirdi. Kadınları YDK saflarında örgütleme çağrısı yapıldı.

Yapılan etkinlik de yerel müzik gurubu söylediği türküler ve davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Ve bir dahaki etkinliklerde daha güçlü katılım ve dayanışmayı büyütmeye çağrısı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu