Güncel

Bursa’da eylemler yayılarak devam ediyor

Gezi Parkı’nda başlayan direnişe, ülkenin birçok yerinde olduğu gidi Bursa’da da destek eylemleri yayılarak devam ediyor.

3 Haziran günü Teleferik, İhtisas Hastanesi ve Kaplıkaya semtlerinde binlerce kişi Mesken Meydanı’na üç koldan yürüdü. Kitle “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hükümet istifa”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı tek yol devrim” vb. slogan alkış ve tencere tava çaldılar. Burada hükümetin, Başbakanın faşist tutumu ve saldırganlığına değinilerek mücadele çağırışı yapıldı.

 

Faşist saldırı

Eylemin ardından kendi kurumlarına giden Halk Cephesi üyeleri, bir grup sivil faşistin saldırısına uğradı. Ayni grup aynı caddede bulunan Halkevleri Yıldırım Binasını da taşlamış, binanın camları kırılmıştır.                                              

 

Eylemler yayılıyor

İkinci eylem Kestel İlçesinde gerçekleşti. Binlerce kişi Kestel Meydanı’nda toplanarak Taksim direnişine destek verdi.

Üçüncü eylem Fatih Sultan Bulvarı’nda toplanan binlerce kitle, buradan İzmir yolunun bir tarafını trafiğe kapatarak 15 km yürüyerek, Heykel Meydanı’nda toplanan diğer kitleyle birleşti.

Gece saat 02.00’ye kadar slogan ve alkışlarla Taksim direnişini selamladılar. Heykel’de bulunan ve Cumartesi günü taş ve şişelerle hedef olan Bursa Valiliği, askerler tarafından set oluşturulmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu