Manşet

Bursa’da Kaypakkaya paneli!

“ Katledilişinin 40. Yılında İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz” şiarıyla Bursa’da bir panel yapıldı.

Panel, PARTİZAN, ESP, BDSP, SODAP ve DHF tarafından örgütlendi, 12 Mayıs Pazar günü Baro Lokalinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşuyla başlayan anma etkinliği ardından İbrahim Kaypakkaya’nın mücadelesini, yaşamını ve politik duruşunu ortaya koyan ”AND OLSUN Kİ” adlı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kurumlar adına DHF, ESP, PARTİZAN İbrahim Kaypakkaya yoldaşın temel düşüncelerinden Kemalizm ve Ulusal sorun hakkında görüş ve düşüncelerini sundular. Hemen hemen panelistlerin birbirine yakın görüş açılarını ortaya koydukları gözlendi.  Panelistlerden ilk olarak DHF adına konuşmacı söz alarak, Kaypakkaya yoldaşın tespitlerinden Kemalizm, Ulusal Sorun ve Kemalist diktatörlüğün faşist karakteri üzerinde düşüncelerini ifade etti.

ESP adına konuşmacı ise, tarihsel gelişim süreci içerisinde 68’devrimci rüzgârı ve 71’ devrimci çıkışına kadar geçen süreçte Kaypakkaya’nın önemi, mücadelesi ve devrimci dayanışma ve feda ruhu üzerinde durdu.

Partizan adına konuşan konuşmacı, her iki konuşmacının ifade ettiklerinin çoğuna katıldığını ifade ederek Kemalizm’e öncülük eden sınıflara vurgu yaptı. Ulusal sorun hakkında “Hangi milliyetten olursa olsun, sınıf bilinçli Türkiye proletaryası, Kürt milletinin ayrı devlet kurma meselesini devrimin gelişmesi, güçlenmesi açısından bakar” şeklindeki sözleriyle, İbrahim Kaypakkaya yoldaştan yola çıkarak Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ında devrimin gelişimine göre destek verilmesi üzerinde durdu. Bugün yaşanan ulusal hareketin girdiği süreç ve tavırlarını değerlendirdi.

Panelistlerden BDSP adına konuşmacı ise yaşanılan aksaklıktan kaynaklı olarak katılamamıştır.

Panelistlerin konuşması bittikten sonra katılımcıların sorular sorduğu bölüme panelistler yöneltilen soruların cevaplandırdı.

Panel sonunda 18 Mayıs’ta Katledilişinin 40. Yılında PARTİZAN, ESP, SODAP, SDP, BDSP ve DHF ile birlikte ortaklaşarak örgütlenen eylemin Osmangazi Metro istasyonunda toplanarak Kent Meydanına yapılacak olan yürüyüşün ve 19 Mayıs’ta Çorum’da Kaypakkaya’nın mezar anma etkinliğine çağrı yapıldı.

 

 

Bursa partizan

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu