Güncel

BURSA’DA TERMİK SANTRAL EYLEMİ!

Bursa: Demirtaş Organize Sanayi(DOSAB) binası önünde termik santrale karşı eylem gerçekleştirildi. Doğader’in düzenlediği protesto eylemi için toplanmaya başlayan kitle özellikle DOSAB Bölgesine yakın Panayır, Dumlupınar, İsmetiye, Demirtaş, Doğanevler, Yeniceabat, sakinlerinden oluşan eylemcilerden oluşuyordu. Yaklaşık 200 -250 kişilik kitle ellerinde ”termik santral cinayettir”, ”Dosab’da termik santrale hayır!”, ”çocuklarımızın geleceği için termik santrale hayır!” yazıl pankart ve dövizlerle DOSAB binasının yan tarafından önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Kitle yürüyüş esnasında ”Susma haykır temiz hava hakkın”, “Bursa uyuma ovana sahip çık”, “Yıkacağız başına, termik santral yapma boşuna”, “Temiz hava solumak istiyoruz”, “Bursa bizimdir bizim kalacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”  basın açıklaması yapılacak alana geldi.

Burada kitle adına panayır mahallesi sakini Fadime Şahin “Bizler, Bursa’nın sanayi tarafından kirletilmiş havasını solumak zorunda bırakılan Bursa’nın çeşitli mahallelerinde yaşayan vatandaşlarız. DOSAB çevresindeki mahallelerde yaşayan, hava kararınca DOSAB’ta sanayi tesislerinin bacalarından bıraktıkları rahatsız edici ve hasta yapan dumanın canlı tanıklarıyız ve bizler, yaşam alanlarımızı korumaya, geleceğimize sahip çıkmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

Panayır Mahallesi Muhtarı Dursun Kara ise ” Bölgeye santral kurulacağını bizler de yeni öğrendik. DOSAB yönetimi Çevredeki Mahalle Muhtarlarını bir araya getirerek sunum yaptı. Burada bizlere pembe yalanlar söylediler. Bizler bu yalanlara kanmayacağız. Yapılacak olan santral sadece bölgeye değil bütün Bursa’ya zarar verecektir” diyerek bundan sonra kararlılıkla mücadele edeceklerini söyledi.

DOGADER Başkanı Murat Demir de DOSAB yönetiminin halkın katılımı gösterdiği toplantıdan kaçtığını savunarak, şöyle konuştu: “Kötü olan Bursa’nın havasını iyice bitirmek için DOSAB yönetimi hiç kimseye danışmadan, etmeden, bizlerin fikrini almadan tehlikeli bir santral yapmaya çalıyor. Bizler de diyoruz ki ey DOSAB yönetimi, Bursa, DOSAB’dan ibaret değildir. Bursa’da bir tek siz sanayiciler yaşamıyorsunuz. Bursa’da bizler varız, Bursa’nin sakinleri sanayiciler değil, Bursa’nın sakinleri bu kentte yasayan herkestir.”  diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu