Güncel

Bursa’dan günümüz Dehaklarına karşı Newroz

Bursa: Başta T. Kürdistanı ve İstanbul olmak üzere devlet tarafından tüm saldırı ve katliamlara rağmen Newroz ateşi günümüz Dehaklarına inat her yerde yakıldı.

Bursa’da BDP, EMEP, EDP, Partizan, ESP ve SODAP tarafından oluşturulan Newroz Tertip Komitesi’nin 18 Mart günü Newroz kutlamak için Arabayatağı Pazaryeri için yaptığı başvuru, valilik tarafından “Çanakkale Şehitleri anma programları(!)” ve Bursaspor maçını bahane edilerek engellendi.

Biz de 21 Mart günü Gökdere Bulvarı’nda binlerce kişi bir araya gelerek Newroz’u coşkuyla kutladık.

İlk olarak devrim ve demokrasi şehitleri, Roboski katliamı, Esenyurt’ta iş cinayetinde katledilen 11 işçi ve İstanbul’da katledilen Hacı Zengin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı mitingimiz.

Kurum temsilcilerinin kitleyi selamlamasının ardından Tertip Komitesi adına konuşma yapıldı. İsken Yıldız tarafından konuşmada; Newroz’da yaşanan saldırılara, Kürt ulusuna yönelik imha ve inkar politikalarına; İmralı başta olmak üzere tüm hapishanelerdeki tecride ve açlık grevlerine ve de son yaşanan işçi katliamlarına değinildi.

Yıldız ayrıca; “AKP hükümeti Kürt sorunun çözümünde 1990’ların politikalarına dönerek, sorunun güvenlik ve terör sorunu algıladığını bir kez daha göstermiştir. Kendisinden önceki hükümetlerin yolunu izleyerek operasyonları devam ettiriyor, imha ve inkar politikalarını sürdürüyor” dedi.

Ardından BDP Bursa İl Kadın Meclisi Sözcüsü Zehra Hayman, BDP İl Eş Başkanı Hüseyin Armağan da halkı selamlayarak Kürt ulusuna yapılan saldırı ve katliamları kınadı. Armağan, “özerklik ve demokratik cumhuriyet kuruluncaya kadar tüm baskı ve katliamlara inat mücadelenin süreceği” konusuna vurgu yaptı.

İstanbul milletvekili Levent Tüzel de bir konuşma yaparak; AKP’nin bu yasakçı zihniyeti sonucu birçok ilde çatışmaların yaşandığını ve İstanbul’da Arnavutköy BDP İlçe Başkanı Hacı Zengin’in yaşamını yitirdiğini belirtti.

Partizan mitingde açtığı “Gözaltılar, Tutuklamalar, Tecrit, İnkar ve İmhaya Karşı Newroz Ruhuyla Mücadeleye NEWROZ PÎROZ BE” pankartını alana astı.

Partizanın da aralarında bulunduğu HDK bileşenleri, kendi flama ve dövizleriyle HDK pankartı arkasında buluştu. Ankara yolundan miting alanına kadar slogan ve alkışlarla yürüdü.

Kutlama Koma Mezopotamya’nın söylediği türkü ve marşlar eşliğinde halaylarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu