Dünya

Burundi’de halk cumhurbaşkanına karşı sokaklarda

H. Merkezi: Orta Afrika ülkesi Burundi’de, anayasada yer almamasına rağmen Cumhurbaşkanı Nkurunziza’nın 3. kez aday olmasına karşı binlerce kişi sokaklara döküldü. Polisin saldırısı sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi. Nüfusun büyük çoğunluğu Hutulardan oluşan ülkede, binlerce kişi Ruanda ve Kongo’ya kaçtı.

Pierre Nkurunziza, Burundi’de Ulusal Demokrasi Konseyi-Demokrasiyi Savunma Güçleri’nin (CNDD-FDD) desteğiyle 3. kez cumhurbaşkanlığına aday oldu. Buna karşı olan binlerce kişi ise seçimin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sokaklara döküldü.

Protestolar yasaklanırken “güvenlik” seviyesi üst düzeye çıkarıldı. Ulusal radyo ve canlı yayınlara yasak getirildi.

Cumhurbaşkanı adayı, halkı tehdit etti!

Seçimin “huzur” içerisinde yapılması çağrısı yapan Nkurunziza, “Fakat herkesi şu konuda uyarıyorum, kim seçimle ülkeyi yöneten bu partiye karşı sıkıntı çıkartırsa kendisi de bunun karşılığını alacaktır” diyerek halkı tehdit etti.

Yasağa rağmen başkent Bujumbura’da kitlesel protestolar yapıldı. Önceki gün polisin saldırması sonucu çıkan çatışmalarda bir kişi yaşamını yitirdi.

Başkentte bugün yapılan protestolarda ise polis 2 kişi yaşamını yitirdi. Reuters’a konuşan Kızılhaç Sözcüsü Alexis Manirakiza, ölen 2 kişinin yanı sıra onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

BM mülteci koordinasyonları 8 bine yakın kişinin ülkede çıkması beklenen “karmaşadan” dolayı komşu ülkeler Ruanda ve Kongo’ya kaçtığını belirtti.

Nkurunziza, 300 binin kişinin ölümüyle sonuçlanan 12 yıllık iç savaştan sonra 2005’te göreve başladı. 2012’deki seçimlerde tekrar adaya olan Nkurunziza’ya karşı protestolar gerçekleşmişti.

Nüfusunun büyük çoğunluğunun Hutulardan, yüzde 14’lük kesiminin ise Tutsiler oluştuğu ülkede anayasaya göre cumhurbaşkanı en fazla 2 dönem görev yapabiliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu