GüncelManşet

(Çağrı) Ünye-Fatsa’nın çocukları topraklarına sahip çıkıyor!

İstanbul: Ordu’nun Ünye ve Fatsa ilçelerine sınır olan Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii’nde, İngiliz Stratex International Plc ile Bahar Madencilik ortaklığında yürütülen siyanürlü altın arama çalışmalarına bölge halkının tepkisi her geçen gün artıyor.

Ağustos 2014 yılından beri Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu bünyesinde mücadele eden halk; madenci şirket tarafından kandırıldıklarını, arama işleminin siyanürle yapılacağını ve siyanürün zararlarını yeni öğrendiklerini söyleyen köylüler örgütlenmeyi tüm hızıyla sürdürüyor. Madenin yakınında direniş çadırı açan köylüler, bir yandan da mahallelerde ev ve kahve toplantıları yapıyor. Direnişe katılan, destek veren köylüler “Ölene kadar direneceğiz. Toprağımızı, fındığımızı talan ettirmeyeceğiz. Bunlar buradan gidene kadar bize huzur yok” diyor.

Bölgede direniş devam ederken, İstanbul’da yaşayan Ünye ve Fatsalılar mücadeleyi beslemek için eylem yapıyor. Yayımladıkları bir çağrı ile eylemi duyuran Platform’un açıklaması şöyle:

“Altıncı şirket köylerde yaşayan insanlarımızın azlığına ve büyük çoğunluğunun yaşı ilerlemiş olmasına bakıp aldanmasın, onları yalnız sanmasın diye…

Köylülerimizin yalnızlık hissini azaltmak için…

Aylardır birlikte sürdürdüğümüz siyanürlü altın karşıtı mücadelenin mahkeme ayağında da ortaklık kurmak için…

Topraklarımızı ekonomik, sosyal nedenlerle terk etmek zorunda bırakılsak da o topraklarla bağımızın kopmadığını göstermek için….

Topraklarımızda işletilmek istenen Siyanürle Altın İşletme işletmesine karşı Ünye ve Fatsa’da yaşayan akrabalarımızın Ordu İdare Mahkemesi’nde açtığı 2014/1286 E numaralı davaya müdahil oluyoruz.

6 Nisan Pazartesi Günü saat: 9.00 ‘da Yenibosna’daki Bölge İdare Mahkemesi’nden davaya müdahillik dilekçelerimizi gönderiyor akabinde davada taraf olduğumuzu basın ve kamuoyu ile paylaşıyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu