Gençlik

Çanakkale’de 1 Mayıs

Çanakkale’de DİSK, KESK ve Türk-İş tarafından örgütlenen 1 Mayıs’ta biz de Halkların Demokratik Kongresi bileşeni olarak yer aldık.

Salı Pazarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan yürüyüş oldukça kitlesel ve coşkuluydu. YDG olarak “Geleceğin için isyan ateşini körükle!” pankartıyla yer aldığımız yürüyüş sırasında ajitasyon ve marşlarla Çanakkale halkını işçi sınıfının dayanışma ve mücadele gününde alanlara çağırdık.

Tutsak Öğrencilere Özgürlük” şiarıyla başladığımız kampanyanın olumlu yansımalarını kortejimizde gözlemledik. Kampanyayla birlikte ele aldığımız 1 Mayıs çalışmalarımızın etkisi nicelik ve nitelik olarak coşkuyla alana yansıdı.

Tüm kitlenin alana girmesiyle saygı duruşunun ardından miting başladı. En başından beri HDK’nın 1 Mayıs sürecine dahil olmasını engelleyen sendikalar, bu tutumunu miting alanında da göstererek HDK’nın Kürtçe ve Türkçe 1 Mayıs açıklaması yapmasını engellemiştir.

Bunun üzerine HDK bileşenleri alanda ıslıklarla sendikaları protesto ederek terk etti ve Barış Anıtı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Çanakkale’de yıllardan beri süregelen sendikaların bu tutumu eleştirildi.

Ardından halaylarla basın açıklaması son buldu.

 

Çanakkale YDG

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu