Gençlik

Çanakkale’de faşist saldırılar ve polis-ÖGB işbirliği

27 Şubat günü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Anafartalar Kampüsü’nde, üniversitede faaliyet yürüten Öğrenci Kolektifleri kurumu çalışanları stant ve bildiri çalışması yaptıkları sırada ÖGB’nin engelleme girişimine maruz kalmıştır.

ÖGB amacına ulaşamayınca öğrencileri açıktan ”bildiri dağıtırsanız sizi koruyamayız” , ”karşıt görüşlü öğrenciler rahatsız oluyor ” gibi ithamlarla hedef göstermiştir. Ve ardından sivil faşistlerin ”okula gelmeyin” , ” yaşatmayız sizi ” vb. tehditler savurmaları aşikardır.

28 şubat günü aynı çalışmanın yapıldığı sırada 50-60 kişilik faşist güruh öğrenci kolektifleri üyelerine sözlü ve fiziki saldırıda bulunmuşlardır. ve kısa süreli arbede yaşanmıştır .

1 Mart günü iki öğrenci, faşistler tarafından taciz edilmiş ve dışarıya çıkmaları engellenmiştir. Bunun üzerine harekete geçen devrimci demokrat öğrenciler Anafartalar Kampüsüne girmek istemiş fakat farklı fakülteden oldukları gerekçesiyle ÖGB tarafından içeriye girmeleri engellenmiştir. Eğitim Fakültesinden olan arkadaşlarımızın içeriye girmesiyle içerdeki arkadaşlar dışarıya çıkartılmıştır.

1 Mart akşamı saldırılar üzerine geniş katılımlı bir değerlendirme toplantısı yapılmıştır.

Yapılan saldırılar belirli bir siyasete değil, devrim ve demokrasi güçlerine yapılmıştır. Planlı yapılan saldırıların polis-ÖGB güdümlü olduğu, saldırıda bulunan faşist güruhla oturup çay içme aşamasına geldiğinden berrak bir durumdadır.

Yapılan saldırılara karşı devrimci dayanışmayı yükselterek korkularını büyüteceğiz.

                                                                                                            (Çanakkale  Yeni Demokrat Gençlik)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu