Manşet

Cargill Direnişe Devam Ediyor

Bursa: ABD sermayeli Cargill, kendi yasalarını bile hiçe sayarak Kemal Kapar adlı işçiyi, Öz Gıda-İş Sendikasına üye olduğundan dolayı “performans düşüklüğü” gerekçe gösterilerek işten çıkarmışlardı.

Tüm eylem ve etkinliklere rağmen geri adım atmayan Cargill yöneticilerine inat direnişini devam ettiren Cargill işçileri, mücadele arkadaşlarını yalnız bırakmayarak Kemal Karpar’ın açlık grevi eylemine destek verdi.

Kemal Kapar 82 günlük direnişinin ardından, açlık grevine başlamış, üçüncü gününde ise rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Cargill işçileri ise “Yıllarca aynı çatı altında aynı amaç uğruna mücadele ettiğimiz dava arkadaşımızı hiçbir zaman yalnız bırakmayacak ve Cargill yöneticilerinin sorumsuzluğu karşısında sessiz kalmayacağız” dediler.

Tüm bu yaşanan sürecin ardından Cargill işçileri dönüşümlü olarak açlık grevine başladıklarını ve Kemal Kapar’ın işe geri alınana kadar mücadelelerinin devam edeceklerini belirterek Cargill yöneticilerine kararlılıklarını göstererek imza topladılar.

İşçilerin oluşturdukları imza meninin girişinde yazılı olan metinde; “Biz aşağıda imzası bulunan Cargill çalışanları olarak;

1. “Haksız” yere işten atılan arkadaşımız Kemal KAPAR’ın işe dönmesini istiyoruz.

2. Bundan sonra çalışma hayatı ile ilgili tüm problemlerimizde muhatap olarak Öz Gıda-İş sendikasının görülmesini talep etmekteyiz.” Sözleri yer alıyor.

Ayrıca 9 Ocak günü işveren tarafından yapılması planlanan seminerde  Cargill sürecinde yaşananlar ve Cargill’in anayasal haklara tahammülsüzlüğünü protesto etmek için Cargill çalışanları ile birlikte saat 17.00’da yapılmak istenen basın açıklaması Cargill işvereninin son dakika hamlesi ile boyut değiştirdi.

Orhangazi’nin yerel gazetesi olan Tuna gazetesinde çıkan bir habere istinaden sendikal mücadeleye ve Kemal Kapar’a destek için dönüşümlü olarak açlık grevi yapacaklarını beyan eden Cargill çalışanına işveren yazılı bir tebligat yaparak bu konuda suç işlediklerini söyleyerek yazılı savunmalarını istedi.

Cargill işçileri, Öz Gıda-İş ile birlikte Orhangazi-Hürriyet Meydanı’nda toplanarak burada Cumhuriyet Meydan’ına kadar yürüyüş gerçekleştirerek, Cargill’de yaşanan saldırganlık ve hukuksuzluğu Orhangazi halkına teşhir edip, Kemal Kapar’ın sendikalı olarak işe dönünceye kadar mücadelelerinin devam edeceğini belirttiler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu