Manşet

Cargill direnişi İstanbul’da

İstanbul: Bursa’da Cargill firmasına ait fabrikada çalışırken sendikaya üye olduğu için farklı bahaneler öne sürülerek işten çıkartılan, Kemal Kapar ve Öz Gıda-İş Sendikası’nın direnişi 140’lı günlerde İstanbul’a taşındı. İstanbul Altunizade de bulunan Cargill’in genel merkezi önüne taşınan direniş bundan sonra talepler karşılanıncaya kadar İstanbul da sürecek.Özgür Gelecek Gazetesi olarak direnişe 144. gününde bir destek ziyareti gerçekleştirdik. Ziyaretimizde, direnişçi işçi Kemal Kapar ve sendikadan Göksel Şengül sık sık direnişten talepler karşılanıncaya kadar vazgeçmeyeceklerini ve kararlı oldukları vurguladı.

Ziyaretimiz sırasında Kemal Kapar ile bir röportaj gerçekleştirerek, direnişin nasıl gittiğini sorduk.

ÖG:144. gününde direniş nasıl devam ediyor?

Biz her geçen günün direnişin dozunu arttırıyoruz. 144. günden sonrada yeni bir karar aldık. Bursa Orhangazi’deki fabrika önündeki ve Orhangazi civarında ki eylemlerden sonra İstanbul’da Cargill genel merkezi önünde ve Cargill’in ürün satıp iş yaptığı müşterilerinin fabrikaları önünde bu sendika düşmanı, hukuksuz tavrını deşifre edeceğiz bundan sonra. Biz netice alana kadar taleplerimiz karşılanıncaya kadar devam etmekte kararlıyız. Direnişi bırakma gibi bir niyetimiz yok.

ÖG:Direnişe yeteri kadar destek var mı?

Fabrikadaki işçi arkadaşlardan gayet olumlu destekler alıyoruz. Zaten direnişi tek başımıza sürdürebilmemiz pek söz konusu değil. Çadırda tek başımıza dikilseydik çok bir anlamı olmazdı. Bu yönü ile olumlu bir destek var.

ÖG:Sendikanın direnişe yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zaten ilk günden beri direnişe sendika ile başladık ve sendika ile birlikte devam ediyoruz 144 gündür direnişe. Tek başıma veya yalnız direniyor değilim. Önümüzde de basın açıklamaları eylemlikler ve bu hukuksuzluğa karşı deşifre çalışmalarımız olacak ve müşterilerinin fabrikalarının önünde eylemler olacak. Bunların hepsini sendika ile beraber yapıyoruz.

 

Direnişte ilk günden bu yana bulunan Öz Gıda-İş örgütlenme daire başkanı Göksel Şengül ile de direniş hakkında röportaj yaptık.

ÖG: İstanbul’a gelmeniz ile direnişte yeni bir süreç mi başladı?

Cargill’de yaklaşıkla 6 aydır örgütlenme mücadelemiz devam ediyor. Biz işçi arkadaşları sendikamıza üye yapmaya başlarken işveren de Ekim ayının başında Kemal Kapar isimli sendikamız üyesi ve içeride de arkadaşlarımızla sendikalaşma hakkında bilgi veren arkadaşımızı işten çıkardı. Hemen bir gün sonra 5 Ekimden itibaren de Orhangazi’de ki Cargill fabrikasının karşısındaki direnişimiz başladı. Tabi zaman zaman gerek Gemlik’te gerek Orhangazi’de Yalavo’da, Bursa’da burada Cargill’in genel merkezinde kitlesel, sınıf dostları emek dostlarıyla beraber birçok kitlesel eylem yaptık. Ama malesef 144 gündür Cargill bu mücadeleyi görmezden geliyor. Biz bugünden sonra burada Cargill’in genel merkezi önünde sabah 8 akşam 5 hiç ayrılmamak şartıyla ve bir daha bununla beraber taleplerimiz karşılanıncaya kadar burada genel merkez önünde bekleyeceğiz. Cargill Türkiye’de Coca Cola, Efes Pilsen, Nestle vb. firmalara mal satan bir kuruluş. Alışveriş yaptığı bütün iş yerleri sendikalı ve sendikalı bir işyerine mal satıyorsun ama kendi çalışanının sendikal haklara saygı göstermiyor.

ÖG:Önümüzde ki süreçte direnişi nasıl sürdürmeyi düşünüyorsunuz?

Burada bahsettiğimiz Coca Cola şirketinin birçok ildeki merkezine giderek Cargill’in yaptığı bu hukuksuzluğu deşifre edeceğiz. Hak-İş Konfederasyonu, Öz Gıda-İş Sendikası ve yakın sendikalarla birlikte baktığında 81 vilayetin hemen hemen %70’inde şubelerimiz ve irtibat bürolarımız var. Bunlara asacağımız dev pankartlarla Cargill’in yaptığı bu hukuksuzluğu deşifre edeceğiz. Örgütlü olan işyerlerine, Coca Cola başta olmak üzere Cargill’den mal almayın diye protesto pankartları asıcağız ve fabrikaların önüne bizzat giderek oradaki arkadaşları bilgilendireceğiz. Yani aynı anda hem burada hem o fabrikaların önünde eylem yapacağız. Taleplerimiz ne, bir Kemal Kapar işbaşı yapacak, iki Cargill işyerinde sendikalaşma hakkına saygı gösterecek.

ÖG:Şuana kadar işveren ile bir görüşmeniz oldu mu?

İşverenle bu anlamda bir görüşme olmadı. Cargill bizim diyalogda olmadığımız bir işveren değil aslında. Ortağı olduğu PNS Nişasta’da sendikamız örgütlü ve yetkili durumda. Yani bir şekli ile sözleşme yapıyoruz. Ama bu anlamda bu süreç başladığından beri bir görüşme olmadı. Bundan sonraki süreç çok daha sıkıntılı bir süreç olacak Cargill adına. Biz şimdiye kadar marka zarar görmesin diye bir hassasiyet içerisindeydik ama sabrında bir sınırı var. Artık bu olay nereye giderse gitsin mal sattığı, alışveriş yaptığı tüm müşterilerine de deşifre ederek taleplerimiz karşılanana kadar direnişe devam edeceğiz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu