Manşet

Cargıll işçileri: “Cargıll’e sendika girecek!”

Kartal: Sendikalı olduğu için işten çıkarılan işçiler mücadelelerine 140’lı günlerden sonra İstanbul’da devam edecek.

140 günden fazla Bursa’da direnen Cargıll işçileri yaklaşık bir haftadır İstanbul Altunizade’de bulunan Cargıll Genel Merkezi önünde direnişlerine devam ediyor.

Sendikalaşmaya yönelik saldırılara her gün bir yenisinin eklendiği bu günlerde Öz Gıda İş sendikası Bursa Şubesi öncülüğünde başlayan direniş 148. gününde.

5 gündür Altunizade’deki Cargıll Şirketinin Genel Merkezi önünde direnişlerini sürdüren işçiler bugün saat 14.00’de basın açıklaması yaptı.

Marşlar eşliğinde başlayan eylemde “Sendika hakkımız engellenemez, Cargıll anayasal haklara saygılı ol!”, “Kemal Kapar İşbaşı yapacak, Cargıll’e sendika girecek!” vb dövziler asılırken, Cargıll şirketi ve patronu Mustafa Ataç’ı teşhir eden açıklamalara yapıldı.

Cargıll’e özel yasa çıkarıldığını hatırlatan Öz Gıda İş Sendikası adına konuşan Göksel Şengün, 2007’de adrese teslim üretim yapması için özel yasa çıkarıldığını, var olan yasalara aykırı olduğunu belirtti. Şirketin işçilerin yaralanması durumunda “iş kazası” raporu almaları konusunda uyardığını, patronun sendikal haklara saygılı olduğu söylediğini ancak tüm bunların masal anlatmaktan başka bir şey olmadığını vurgulayan Şengün, “Mustafa Ataş sen kendin Gıda işverenlerin yönetimine olduğun halde her türlü sendikal hakka neden saldırıyorsun. Kendine reva görmediğin şeyi neden başkası için istiyorsun” şeklinde seslendi.

İşçiler açıklamalar yapılırken sık sık “Cargıll şaşırma sabrımızı şaşırma!”, “zafer direnen emekçinin olacak” vb sloganları haykırdı.

Ardından işçiler adına Öz Gıda İş 3 no’lu Şube Başkanı Rıdvan Yamaç basın açıklamasını okudu. Yamaç, Öz Gıda iş sendikasına üye olan Kemal Kapar isimli üyelerinin işten çıkarılmasıyla sendikal örgütlenmenin farklı bir boyut kazandığını ve direnişlerinin bu şekilde başladığını hatırlattı.

Şirketin tarım arazisinde kurulduğunu ve bunun geçici bir maddeyle yapıldığını vurgulayan Yamaç, direnişlerinin 148. gününde Cargıll şirketini bir kez daha uyardıklarını dile getirdi.

Cargıll taleplerine cevap verinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini, ürün sattığı başta COCA COLA, PEPSİ, ALGİDA gibi pek çok ürünün fabrika önlerinde eylemlerine devam edeceklerini söyledi. “Kemal Kapar iş başı yapacak”, “Öz Gıda İş sendikasının örgütlenme hakkına saygı duyulacak” şeklindeki taleplerin haykırılmasıyla açıklama sona erdi.

Ardında eyleme katılarak destek veren İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel bir konuşma yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu