Gençlik

Cebeci’de Newroz kutlaması

Yasaklamalara rağmen Türkiye ve T. Kürdistanı’nın dört bir yanında yapılan Newroz etkinliklerine bir yenisi de 19 Mart günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde de yüzlerce kişiyle gerçekleştirilen Newroz’la eklendi.

Aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de olduğu gençlik örgütleri tarafından düzenlenen etkinlik için fakülte kantinlerinde ve yemekhanede yapılan ajitasyonlarla çağrı yapıldı.

Yapılan çağrıda Newroz’un Demirci Kawa’nın Dehak’a karşı isyan bayrağını yükselttiği, Mazlum Doğan’ın Amed zindanındaki baskılara karşı kendini yaktığı gün olduğu söylenirken; İstanbul, Ankara, Amed, Erzingan ve birçok ilde yasaklanan Newroz etkinliklerinde yüzlerce gözaltı ve yaralı olması ve İstanbul BDP İl yöneticisinin katledilmesi ile 15 yaşındaki bir çocuğun linç edilmesi olaylarının Demirci Kawa’nın ve Mazlum Doğan’ın direniş ruhuyla karşılamak gerektiği vurgulandı.

ATAUM etkinlik alanında yapılan Newroz devrim ve demokrasi şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Etkinlik başladıktan kısa bir süre sonra alanda gizli video çekimi yaptıkları tespit edilen sivil polislere müdahale edildi.

Sivil polislerin alandan çıkarılmasının ardından etkinlik söylenen Kürtçe türkülerle devam etti. Yürüyüş ve etkinlik sırasında sık sık, “Newroz pîroz be”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Bijî Biratîya Gelan”, “Ey Şehîd Xûna te Erdê Na Mîne”, “Şehîd Namirin”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.

Cebeci YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu