Gençlik

Cebeci’de yemekhane eylemi devam ediyor!

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde 11 Mart’ta başlayan yemekhane eylemi, taleplerin karşılanması kararlılığıyla devam ediyor.

Dönem başında yemek fiyatının 1.5 TL’den 1.75’e çıkarılmasıyla tartışmaları beraberinde getiren süreç, yemeklerin niteliği ve yemekhane işçilerinin yaşadığı sorunlarla da bütünleşince birçok gençlik örgütünün öncülüğünde bir direnişe evrildi.Yemeklerin 1 TL olması, yemeklerin nitelikli ve sağlıklı olması, işçilerin iş güvencesinin sağlanması ve sosyal haklarının verilmesi talepleriyle başlatılan “ücretsiz yemek yiyoruz” eylemleriyle daha da gündeme oturan süreçte okul yönetimiyle birçok kez görüşmeler yapıldı.

Somut talepler noktasında adım atmamakta direten yönetimle yapılan görüşmelerde, içinde öğrenci temsilcilerinin, hocaların da olacağı ve bütçeyi tartışıp, rapor hazırlayacak bir komisyon kurulmasına karar verildi. Komisyon kurulmasını netleştirirken bizler yönetime, komisyonu bir kazanım olarak gördüğümüzü ve olumlu bulduğumuzu belirttik. Ancak taleplermize somut bir cevap verilmediği sürece eylemliliklerimizin “ücretsiz yemek yiyoruz” biçimiyle olmasa da devam edeceğini söyledik.

Komisyonun işlevini daha da hızlandırmak ve yarattığımız etkinin pasifize edilmesini engellemek için aldığımız bu kararla bir sonraki gün somut talebimiz olan yemek fiyatlarının 1 TL talebiyle alakalı olarak “kurulan komisyon taleplerimize cevap verene kadar 1 TL’ye yemek yiyoruz” şiarıyla eylemliliğe devam etme kararı aldık. Eylemliliğe devam ettiğimizi gören yönetim, aldığımız kararı “biz böyle konuşmamıştık, eylemleri bitirecektiniz” diye karşıladı ve komisyonun artık olmayacağını söyledi. Biz de böylece komisyonun kurulmasının yönetimce bu kadar desteklenmesinin sebebinin, haklı mücadelemizi pasifize etmek amacı olduğunu daha net görmüş olduk. Aynı gün eylemimiz Newroz etkinliğine polisin saldırması ve ardından okulun iki gün tatil edilmesiyle sekteye uğramış oldu.

Ayrıca yönetimle yapılan görüşmelerde; yönetim tarafından polisin okula girmesi, müdahale etmesi tarzında zaman zaman ifade edilenleri de hatırlayarak, son polis saldırısını eylem sürecine bir göz dağı olarak da görüyoruz. YDG olarak sürecin başında kendi koşullarımızdan dolayı destekçisi olmak zorunda kalsak da, şu anda aktif bir bileşeni olarak sürecin içindeyiz.

Cebeci YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu