Güncel

Çekmeköy Sivas şehitlerini Unutmadı!

Kartal: İstanbul Çekmeköy’de Çekmeköy Dayanışması ve Tokat Erbaa Keçeci Köyü Gençlik Kolları gerçekleştirdikleri bir eylemle 2 Temmuz Sivas Katliamında katledilenleri andılar. Çekmeköy Eski Kaymakamlık önünde başlayan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

Akşam saatlerinde toplanan kitle, Sivas’ta şehit düşenlerin fotoğrafları ve Alevilerin toplumsal taleplerini içeren dövizler taşırken yol boyunca sık sık “Sivası unutma-unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Dün Maraş’ta, bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Heryer Sivas heryer Madımak” vb sloganları attılar.

Sarıgazi Munzur Kültür Derneği (MKD)’nin de pankart açtığı yürüyüş Keçeci Baba Cemevi önündeki parka kadar sürerken yürüyüşte ayrıca ses aracından ajitasyonlar da çekilerek Sivas Katliamı anlatıldı.

Parka gelindiğinde ise ilk olarak şehitler şahsında saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından ise basın açıklaması okundu. Açıklamada devletin katliamlarının Alevileri asimile etme çabalarının devam ettiğine değinilirken şehitlerin mücadelesinin takipçisi olunması çağrısı yapıldı.

MKD’nin de mesajının kürsüden okuduğu anma programında içlerinde Grup İsyan Ateşi’nin de olduğu çeşitli müzik grupları da sahne aldılar.

cekmeköy alevi yürüyüşü

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu