Güncel

“Cemevimizi yıktırmayacağız”

28 Şubat günü Avcılar Yeşilyurt Pir Sultan Cemevi’ne yapılan saldırıyı kınamak için bir basın açıklaması ve yürüyüş düzenlendi.

Halkın yoğun ilgisinin olduğu eylemde, cemevi önünde toplanan halk, Yeşilkent Bereket Pastanesi önüne kadar yürüyerek, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. ardından yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş sırasında halkın balkonlardan çıkıp eyleme katılanları alkışlaması, arabalardan korna sesiyle destek verilmesi, slogan sesleriyle kahvelerden çıkan insanların kitleye katılmasıyla beraber 600’ü bulan kitle Yeşilkent caddelerinde yürüyüşünü sürdürdü.

Yürüyüş sırasında sık sık “Bu cemevi açılacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yeşilkent burada değirmenci nerede?” gibi sloganlar atarak cemevi önüne gelen kitle adına basın açıklaması yapıldı.

Bugün ne yazık ki farklı bir tablo ile karşı karşıya değiliz. Bir tarafta devlet kendi Alevilerini yaratmaya çalışırken öte tarafta Alevi  inanç ve kültürünü özgürce yasamayı talep eden Alevi halka karşı baskı ve şiddetini eksik etmiyor. Sivas davası zamanaşımına  uğratılırken, Başbakan Alevilerin hassasiyetlerini hiçe sayarak ‘Hayırlı olsun’ diyebiliyor. Katillerin avukatları ise bugün meclisteler. Adıyaman, İzmir, Adana’da Alevi evlerin işaretlendiği haberi geliyor. Devlet Alevilere ‘ya benim alevim olursun ya da sonun daha önce evi işaretlenip katledilen Aleviler gibi olur’ demeye getiriyor. Siz barınma sorunumuzu çözmüyorsunuz, bizleri elinizde rehine tutmak için bunu kullanıyorsunuz. Bir şey talep etmeyelim, size boyun eğelim diye bize rehine muamelesi yapıyorsunuz. Biz sizin rehineleriniz değiliz. Biz barınma hakkımızı da istiyoruz cemevimizi de istiyoruz! Avcılar Belediyesi’ni halkın değerlerine saygı duymaya ve halka hizmet etmeye çağırıyoruz. Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor!” sözleriyle basın açıklamasına son verildi.

Eylem yerini terk etmek istemeyen halk cemevine girip, türkü söyledi, sohbet etti.

Yeşilkent Pir Sultan Cemevi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu