Güncel

Cerattepe Davası’nda Çevre koruyana ceza!

H. Merkezi: Cerattepe’de geçtiğimiz yılın şubat ayında maden şirketine ait iş makinelerinin bölgeye getirilişini ve doğa katliamını protesto eden 48 kişiye dava açıldı, açılan davanın duruşmalarına bugün başlandı.

Artvin Kafkasor Yaylası Cerattepe mevkiinde maden çıkarılmasını protesto edip doğayı korumak için bir araya gelen yüzlerce kişiye kolluk kuvvetleri yoğun biber gazı kullanarak saldırmıştı.

Doğasını, maden şirketlerine karşı koruyan 48 kişiye “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet” ve “‘polise pasif direnme” suçlarından dava açıldı. Ayrıca kolluk kuvvetinin eylemler sırasında koruduğu şirketin; halka yönelik küfürler savurduğu ses kayıtlarında ortaya çıkan Mehmet Cengiz’e ait olan Eti Bakır olduğu biliniyor.

Bugün görülen davada mahkeme heyeti, yargılanan 24 kişinin ifadesini aldı, yargılanan diğer kişilerin ifadesinin alınması için mahkeme 3 Mart tarihine ertelendi.

 

cerattepe icin istanbul da da eylem cagrisi 114934 5Artvin halkı ödüllendirilmeli

Davaya ilişkin Artvin Barosu’nda basın toplantısı düzenleyen Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve derneğin avukatı Bedrettin Kalın, maden şirketinin Cerattepe bölgesine yasa dışı çıkma girişimine karşı tepki gösteren vatandaşların iki gün boyunca süren olaylar sonrası haklarında dava açıldığını belirtti. Sözlerine “Cerattepe’yi ve çevreyi korumak zaten anayasal görevimiz.” şeklinde devam eden Kalın: “Bu anayasal görev çerçevesinde Artvin halkı aslında görevini yapmıştır. Dava açılması değil ödüllendirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu