Güncel

Çerkes Soykırımı Lanetlendi!

İstanbul: Soykırımın 149. yılında Çerkes Dernekleri, 1864 soykırımını protesto ederek, anavatanlarında Rusya tarafından düzenlenecek 2014 Soçi kış olmipiyatlarını protesto etti.

Çerkesce sloganların atıldığı eylemde; gençler korosu tarafından çerkesce ağıtlar okunarak “soykırım andı” içildi.

21.00’da İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya konsolosluğu önünde toplanan Çerkes Dernekleri Federasyonu; yaptıkları eylemde birkaç dilde pankartlar açarak; “Yaşasın Çerkeslerin Direnişi”, “Çerkesya Rus Toprağı Olmayacak”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Soykırım Yapanlar Olimpiyat Yapamaz” sloganlarını attı.

Çerkes Dernekleri Federasyonu adına basın metnini Genel Sekreter Kenan Kaplan okudu. Kaplan; 300 yıl süren Kafkasya’ya yönelik saldırılara ve onun ardından gelen Çerkes Soykırımına değinerek; tarihin en kanlı katliamlarından biri olduğunu ifade etti.

Konuşmasında vicdan sahibi insanlara seslenen Kaplan; “ ve 2014 yılında Soçi’de, atalarımızın mezartları üzerinde yapılacak kanlı Kış olimpiyatlarını protesto ederek Soykırım topraklarında olimpiyat yapılamayacağını Rusya Federasyonu yöneticilerinin yüzlerine haykırın ve bu olimpiyatlara engel olun” şeklinde çağrıda bulundu.

her 21 Mayıs’ta kapınıza dayanacak, bir gün ama bir gün mutlaka, soykırımın hesabını soracağız. Bir gün ama bir gün mutlaka anavatanımız çerkezyanın sahibi olacağız” ifadelerine yer verilen açıklamada, Çerkes soykırımının TBMM’de kabul edilmesi ve Çerkes soykırımı anıtı dikilmesi çağrısı ile sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu