Manşet

“Çernobil’e lanet, nükleere hayır” yürüyüşü

H. Merkezi: 26 Nisan 1986’da gerçekleşen ve ölümcül etkisi hala süren Çernobil nükleer felaketinin 27. yılında bir açıklama yapan KİP, “Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyon belasına mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 27. yılında, doğayı ve yaşamı savunmak için herkesi birlikte haykırmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

27 yıl önce Ukrayna-Çernobil’de yaşanan nükleer patlama sonrası, felaketin en büyük yükünü Karadeniz halkı yaşamış ve hemen her gün yaygınlaşan kanser vakaları ile yaşamaya devam etmektedir.

26 Nisan 1986’da meydana gelen bu nükleer felaketin yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), “27 yıldır sevdiklerimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koymaya devam ediyoruz. 27 yıl geçmesine rağmen hala her gün nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ediyoruz” dedi.

 

“Nesillerce sürecek felakete karşı isyandayız”

Nükleer santrali evdeki tüpgaza indirgeyen, ‘Bekarlık nükleerden daha risklidir’ diyerek Sinop’a, Mersin’e, Trakya’ya ve henüz açıklanmayan başka yerlere nükleer santral yapmak, Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne çevirmek isteyen iktidar; sözde enerji ve kalkınma yalanlarıyla doğayı ve yaşamı hiçe sayan projeler üretmeye devam ediyor” diyerek AKP hükümetinin politikalarına dikkat çeken KİP tepkisini şu sözlerle dile getiriyor:

26 Nisan’da yaşanmış, geçmiş bir acıyı anmıyoruz; halen süren ve daha nesillerce sürecek bir felakete ve değişmeyen bir zihniyete isyanımızı haykırıyoruz!

 

“Ranta birlikte karşı duralım”

Açıklamada son olarak İstanbul’da gün boyu yapılacak eylemlere dikkat çeken platform, “Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyon belasına mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 27. yılında, HES’lere, termik ve nükleer santrallere kısacası yaşamımızı, kültürümüzü yok eden rant projelerine, yağma, talan ve sömürüye karşı doğayı ve yaşamı savunmak için herkesi birlikte haykırmaya davet ediyoruz” dedi.

 

İstanbul eylemi:

Yer: Taksim Meydanı Tramvay Durağı

Tarih: 26 Nisan 2013 Cuma

Saat: 19.30

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu