Dünya

(Çeviri) Filipinli komünistler: “Duterte’nin ABD karşıtı söylemleri yeterli değil”

Filipinli komünistler bir süredir barış görüşmesi yaptığı Filipin devlet başkanı Rodrigo Duterte’i uyararak, hükümet, ABD ile müttefiklik anlaşmasına ve Çin ve Rusya gibi diğer ülkelerle dostane ilişkiler kurmaya çalışmaya son vermediği sürece barış anlaşması gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Manila’nın güney doğusundaki Sierra Madre’de illegal bir basın toplantısı düzenleyen Yeni Halk Ordusu gerillaları adına sözcü Jaime Padilla, hükümetle görüşmelerin son durumunu özetledi. Devlet ordusunun kampının sadece 3 kilometre uzağında gerçekleştirilen toplantıya çoğu genç onlarca gerilla katıldı.

 

“ABD ordusuyla ortak savaş tatbikatları durdurulmalı”

Kurulduğu 1968 yılından bu yana Filipinler Komünist Partisi, Haziran ayında anti-ABD’ci söylemleri, yoksullardan yana duruşu ve kabinesinde iki sol kanat üyeye yer vererek iyimser bir hava yaratan Duterte de dahil altı devlet başkanıyla barış görüşmeleri gerçekleştirdi. Fakat son süreçte birçok yoksul uyuşturucu kullanıcısının öldürülmesi, diktatör Ferdinand Marcos’un cesedinin kahramanlar kabristanında gömülmesine izin verilmesi gibi nedenlerle FKP Duterte’ye ciddi eleştiriler getiriyor.

Duterte’nin, ülkedeki Amerikan güçlerinin varlığına son verilmesi, ABD ordusuyla ortak savaş tatbikatlarının durdurulması ve Washington’la uyumlu bir savunmaya son verilmesi gibi söylemlerinin çok uzağında olduğunu ifade eden Padilla, devlet başkanının halkçı devlet politikalarından geri adım atmak yerine bu söylemlerinin arkasında durmasını ve pratiğe geçirmesini istedi:

Duterte hükümeti (ABD ile yapılan) bu anlaşmaları feshetmediği sürece, Yeni Halk Ordusu’nun, onunla dostane ya da anlaşma yoluna girmesi için bir neden yoktur. Bu konu tartışmaya açık değildir, çünkü ABD’nin askeri varlığı ülkede olduğu sürece, Duterte hükümeti üzerindeki emperyalist etki devam edecektir.

 

filipinli komunistlerden aciklama2“Duterte’nin Çin ve Rusya ile dostluğundan rahatsısız”

Yeni Halk Ordusu sözcüsü Padilla’nın sözlerini onaylayan diğer gerillalardan 24 yaşındaki Guiller de, “Duterte’yi destekliyoruz, fakat yüzde yüz değil. O (Duterte) kendisini ABD karşıtı ve yoksuldan yana gösteriyor, ancak bu hala söylemsel düzeyde. Eğer sorunlar devam ederse, devrim de devam edecek” dedi.

Duterte’nin Çin ve Rusya’ya dostluk eli uzatması da komünistleri rahatsız etmekte. “Onlar, kendilerini görünüşte komünist ya da sosyalist maske arkasına gizlemektedirler, fakat gerçekte ve özünde, bunlar emperyalist ülkelerdir ve dünyanın bir bölümüne hükmetmektedirler” diyen Padilla, “Bizi kontrol eden Çin bile olsa, biz özgür olamayız ve bizi kontrol edenlere karşı savaşmalıyız” ifadesini kullandı.

 

“Duterte yoksul bağımlıları, YHO büyük uyuşturucu tacirlerini hedef alıyor”

YHO’nun açıklama yaptığı sırada Filipinler ordusunun başındaki isim, General Ricardo Visaya da bir açıklama yaparak ABD ile önümüzdeki yıl da ortak tatbikatların gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu tatbikatların çoğunluğunun salgın hastalık gibi insani misyonlar ve anti-terör üzerine olduğu iddia edilirken, Duterte’nin tek kaygısı “Çin’i gücendirmek” olarak şekilleniyor.

Padilla, tüm bu zorlu meselelere karşın, Duterte’nin Markos’un cesedinin kahramanlar kabristanına gömülmesi ve kanlı uyuşturucu operasyonları nedeniyle eleştirirken yine de Duterte ile görüşmeleri devam ettirmekten yana olduklarını ifade etti. Padilla Filipinler polisinin uyuşturucu lortları ve kartellerini hedef alması gerekirken, gerillaların suçlu değil kurban dediği yoksul bağımlıları hedef aldığını söyledi ve kendilerinin de bu büyük uyuşturucu tacirlerini hedef aldıklarını ekledi.

 

“Temel talepler karşılanmadıkça silah bırakmayacağız”

Gerillalar adına Padilla, sosyal ve ekonomik reformlar, toprak reformu ve 100 milyon Filipinlinin dörtte birini oluşturan yoksullardan yana sanayileşme programı da dahil bu temel talepler karşılanmadığı sürece silahlarını bırakmayacaklarını söyledi.

 

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu