DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Stalin; Gerçeklere dayalı bir tartışma zamanı!

Marksizmin dördüncü keskin kılıcı Stalin'in, 5 Mart 1953'te Moskova yakınlarındaki Kunzewo'da ölümsüzleşmesinin yıldönümünde bir Alman okurumuzun bize gönderdiği, Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD)'nin yayımladığı bir makaleyi paylaşıyoruz.

Sosyalist inşada büyük başarılar, Stalin’in liderliğinde Hitler’e karşı ölümsüz başarılar. Ayrıca: ihmallerin, hataların gerekli eleştirisi …

Stalin bir kunduracı ailesinde büyüdü ve bir papaz okulunda öğrenci olarak Marksist çevrelerde çalışmaya başladı. Bolşevik Parti’ye katıldı ve defalarca Sibirya’ya sürüldü, ancak kaçmaya devam etti. Örgütlenmesine yardım ettiği Ekim Devrimi’nden önce bile Lenin ile yakın bir şekilde çalıştı.

Petersburg’daki Ekim Devrimi’nde Bolşeviklerin operasyonel lideriydi. Lenin’in ölümünden sonra, dünyanın ilk sosyalist ülkesini inşa etmede parti ve devletin liderliğini üstlendi.

Stalin teorik çalışmasında uluslararası devrimci işçi hareketine temel yaratıcı katkılarda bulundu, bu yüzden Marksizm-Leninizm klasikleri arasında sayılması gerekiyor.Sovyetler Birliği’nin ve Kızıl Ordu’nun küresel olarak tanınan siyasi ve askeri lideri olarak Stalin, II.Dünya Savaşı’nda Hitler’in faşizmine karşı zaferine önderlik etti.

Savaş sonrası yıllarda, tüm Avrupa’da ve Çin’de sosyalizm perspektifiyle demokratik halk hükümetlerinin kurulmasını teşvik etti.Kruşçev yönetimindeki SBKP’deki revizyonist güçler, Marksizm-Leninizm’i modern revizyonizmi değiştirmek için 1956’dan beri Stalin’e ve Marksizm-Leninizm’e iftira attılar.

Yeni bürokratik tekelci burjuvazinin yönetimini ve Sovyetler Birliği’nde kapitalizmi yeniden kurma sürecinin ideolojik temeli buydu. Revizyonistler, Stalin’e düşmanlıklarıyla, kapitalist ve emperyalist ülkelerdeki yöneticilerin Stalin’e ve onunla birlikte herhangi bir sosyalist devrime karşı savaşmasını çok daha kolaylaştırdı.MLPD, Sovyetler Birliği ve Doğu Almanya’daki sosyalist inşanın büyük başarılarını kabul ediyor.

Bununla birlikte, bunlardan yaratıcı sonuçlar çıkarmak için suçlar da dahil olmak üzere başarısızlıkların, hataların ve sorunların gerekli eleştirisine de yol açar.

Sovyet halkının Hitler’in faşizmini parçalamadaki erdemleri ölümsüzdür. Stalin’in önderliğinde, Lenin’in zamansız ölümünden sonra, iç ve dış düşmanların sert direnişine karşı, sosyalist yolda kararlılıkla devam etti.Ancak bunu yaparken, küçük-burjuva düşünce tarzına karşı gerekli ideolojik mücadele ihmal edildi ve kitlelerin bürokrasinin küçük-burjuva yozlaşmış temsilcilerine karşı seferber edilmesinden büyük ölçüde vazgeçildi.

Bunlar Stalin’in iki ana hatasıydı. Bunun yerine bürokratik kötü yönetim ve sabotajla mücadele, kendi kendini bürokratik bir gizli servisle ve tek taraflı olarak idari yöntemlerle gerçekleştirildi.

Parti, ekonomi ve devlet liderliğindeki bürokratik-merkeziyetçi liderlik yöntemleri büyük ölçüde dokunulmadan kaldı.

Yanlış suçlamalar ve çelişkilerin yanlış ele alınması nedeniyle, çok sayıda masum insan da sindirildi, iftira atıldı, kınandı, hapis cezasına çarptırıldı ve hatta idam edildi.

Öncelikle partinin Merkez Komitesi karşısında kaygısız bir kontrol sağlamak için, 1921’de Lenin’in liderliğinde bağımsız bir Merkezi Kontrol Komisyonu oluşturuldu. Bu ciddi bir hataydı ve aynı zamanda XVII’de olduğu gibi kapitalizmin restorasyonu tehlikesinin küçümsenmesinin bir ifadesiydi.

Stalin’in liderliğindeki CPSU’nun 1934 parti kongresinde, Merkezi Kontrol Komisyonu bağımsız karakterini kaybetti.

(MLPD Parti programı, Bölüm F)

Kaynak: https://www.mlpd.de/klassiker-des-marxismus-leninismus/josef-stalin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu