Güncel

Cezaevleri ölüm evleri olmasın

İstanbul: İHD İstanbul şubesi 12 eylülden bu yana PKK’li ve PJAK’lı tutsakların süresiz dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekmek için taksim gezi parkı merdivenlerinde oturma eylemi yaptı.

“cezaevlerinde ölüm istemiyoruz” yazılı ozalitin açıldığı eylem 18.30’da insan hakları savunucularının anadil bölmez tecrit öldürür sloganıyla başladı.

Burada İHD adına basın metnini okuyan İHD İstanbul şube başkanı Ümit Efe; “64 cezaevinde binlerce PKK ve PAJK’lı tutuklunun süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdürdüğünü” belirterek Açlık grevine katılacak tutukluların sayısının önümüzdeki günlerde artacağı yönünde bilgi aldık böyle bir durumda binlerce kişinin sağlık ve yaşam hakkının tehlikeye girecek dedi.

“1980 yılından beri Türkiye cezaevlerinde 144 kişinin açlık grevi ve ölüm oruçları nedeniyle yaşamını yitirdi” diyen Efe, “Bu kadar ağır bir sürecin yaşandığı Türkiye’de yeni ölümlerin yaşanmaması için Adalet Bakanlığı’nı sorumlu davranmaya ve süreci zorlaştırmamaya davet ediyoruz. Mahpuslara zorla müdahale edilerek tek kişilik hücrelere atılması ve bilinçsizce yapılacak tıbbi müdahaleler sorunları daha da ağırlaştıracağını” belirtti.

Ölümlere izin vermeyeceğiz

Ümit Efe’nin ardın konuşma yapan BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak ise açlık grevinde olan tutsakların iki temel talebinin olduğunu ve bu taleplerin insani ve hukuki olduğunu belirterek “devletin binlerce canın kaybolmaması için adım atması gerekiyor” dedi.  Tutsakların sekiz bin KCK tutsağının anadilde savunma yapması, anadilde eğitim için ve yine Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecritin kaldırılması için açlık grevinde olduklarını belirterek “ tutsakların mücadelesini destekliyoruz, açlık grevlerinin ölüme dönüşmesine izin vermeyeceğiz dedi.

Eyleme EHP, BDP’li ve TUAD’lı ailelerin yanı sıra HDK bileşenleri de destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu