Güncel

Cezasızlık sürüyor: 10 Ekim davası bir kez daha ertelendi

10 Ekim Ankara Gar Katliamı davasının 10’uncu duruşması bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü

Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamın davasının 10. duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu bulunduğu hapishaneden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Erman Ekici’nin ifade verişinin ardından, duruşma 10 Ekim Ankara Katliamı Avukat Komisyonu’ndan avukatların talepleriyle devam etti.

Avukat Senem Doğanoğlu, Erman Ekici’nin insanlığa karşı suçtan yargılandığına vurgu yaparak “Erman Ekici 2009 yılında terörle mücadeleni teknik takibine takılmış bir sanık. Uzun süre takip altında olan bir sanık. Ekici, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın onayını Yunus Durmaz’a getirdiği için yargılanıyor. Ama bizce tüm sanıkların insanlığa karşı suçtan yargılanmalı. Mahkemenizden bu hususta da taleplerimiz olacak. Yakalama emirlerinin de yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Böyle arandıklarında yakalandıkları ülkede yargılanabilecekler” dedi.

Katiller cezasızlıkla korunuyor

Ardından avukat Gülşen Kaya, avukat Dilan Ateş, Murat Kemal Gündüz katillerin cezasızlıkla korunmaması için taleplerini dile getirdiler.

Avukatların ardından yeniden söz alan Erman Ekici IŞİD’le bağlantısının olmadığını ve hangi parti olduğunu belirtmeden bir siyasi partinin üyesi olduğunu söyledi. Ekici’nin avukatı Heyyam Fidan savunma yapmaktan çok Denizlere, HDP’ye hakaret ederek IŞİD’e “ Müslümanları savunmak için savaşmaya giden mücahitler” dedi.

Mahkeme heyeti, firari sanıklar yönünden yakalama emrinin devamına, MASAK’tan sanıklara ilişkin talep edilen mali raporların getirilmesi için tekrar müzekkere yazılmasına, cevap verilemediği taktirde suç duyurusunda bulunulmasına, 10 Ekim Barış Derneği’nin katılan talebinin kabul edip edilmemesi hususunda resmi dernek olup olmadığının araştırılmasına, önümüzdeki celse 3 tanığın daha dinlenilmesine, sanık Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına, IŞİD’lilerin teşhisine yönelik fotoğraf albümünün incelenmesi talebinin reddine karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmayı 9 Haziran’a erteledi.

Adliye önünde açıklama

Duruşmanın ardından adliye önünde yapılan açıklamada konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci, mahkeme heyetinin adaletsizliği temsil ettiğini vurguladı. Tanık ifadelerinin hiç bir şey anlatmadığını belirten Sakinici “Biz olduğumuz sürece bu dava bitmeyecek, bu dava yeni başlıyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu