Güncel

CHP, Gülsuyu’nda toplantı yapmak isteyince…

CHP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenecek olan “Barış Mitingi” öncesinde CHP Maltepe İlçe Başkanlığı’nın Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nde yapmak istediği toplantıya katılarak CHP’li Maltepe Belediyesi’nin mahalle halkına yerel seçimler öncesinde verdiği hiçbir sözü tutmadığını ve CHP Maltepe İlçe Binası’nda eylem yapan işçileri “terörist” diyerek linç etmeye çalıştığını hatırlattık. Sorularımıza cevap veremeyen CHP heyeti, toplantıyı iptal etmek zorunda kaldı.

 

“Devrimcileri yok sayamazsınız!”

CHP İstanbul İl Örgütü tarafından 21 Eylül Cuma günü akşam saatlerinde Kartal Meydanı’nda düzenlenecek olan “Barış Mitingi” öncesinde CHP Maltepe İlçe Başkanlığı Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nde 20 Eylül akşamında bir toplantı düzenlemek istedi.

Bu haber üzerine biz de bir araya gelerek toplantıya katılmaya karar verdik.

Birkaç gündür Maltepe’deki emekçi mahallelere giderek buralarda CHP’nin “devrimciliğinden”, “halkın sorunlarını ne kadar sahiplendiğinden” bahseden CHP’nin bu toplantılarından birkaçına katılmış ve buralarda CHP’nin teşhirini yapmıştık.

Son olarak Gülsuyu Mahallesi’nde düzenlemek istediği toplantıya da katıldık.

Sözlerine “AKP’nin emperyalizmin bir oyuncağı olduğu, ülkeyi bilinmez bir savaşa sürüklediğini” söyleyerek başlayan Maltepe İlçe Başkanı Süleyman Kıpırtı, Gülsuyu Mahallesi’nin sorunlarını sahiplendiklerini iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde Malatya Sürgü’de Alevilere dönük saldırının ardından devrimcilerin binbir emekle düzenlediği ve mahalle halkından binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün “kendiliğinden” olduğunu ifade eden Kıpırtı “vatandaş olarak CHP’nin de bu yürüyüşte halkla yan yana olduğunu” iddia etmeye devam etti.

Bunun üzerine biz de tepki göstererek “yürüyüşün kendiliğinden olmadığını, o yürüyüşün örgütlenmesinde devrimcilerin çok büyük emekleri olduğunu ve CHP’nin bu mahallede devrimcileri yok sayamayacağını” söyledik.

CHP’nin mahallenin sorunlarını sahiplendiğinin kocaman bir yalan olduğunu söyledik ve CHP’nin hangi gecekondunun kurulmasında ter ve kan döktüğünü sorduk.

 

“Maltepe işçileri provokatördü!”

Kendilerinin de devrimci gelenekten gelen insanlar olduklarını söyleyen CHP heyeti, bizlerin yaşının kaç olduğunu sorarak, sorduğumuz sorulara kaçamak cevap vermeye devam etti.

“Toplantıyı provoke ederek sorunlarımızı çözemeyeceğimizi, bir sorumuz varsa sormamızı isteyen” CHP’lilere ilk olarak; CHP’li Maltepe Belediyesi’nden atılan ve ardından kendilerine “iş geri alma” sözü verilen ama tutulmayan işçilerin geçtiğimiz günlerde CHP Maltepe İlçe Binası’nda yaptıkları eylemin ardından yaşananları sorduk.

Orada işçiler binaya girerek eylem yapmış, Maltepe İlçe Başkanlığı da üyelerine “ilçe binamız saldırıya uğramıştır” diye mesaj çekerek işçileri linç etmeye çalışmıştı.

Bu soru karşısında egemenlerin klasik tutumunu takınan Maltepe İlçe Başkanı, ilk olarak tüm samimiyetiyle elinden geleni yaptığını, atılan işçilerden bazılarını işe geri aldırttığını, bazılarının kendi istekleri ile işten çıktığını belirterek gözümüzün içine baka baka yalan söyledi. Üstüne üstlük işe alınmasına engel olduğunu kabul ettiği bir işçi içinse “provokatördü, marjinaldi” gibi ifadeleri kullanarak CHP’nin işçilere bakış açısını bir kez daha ortaya koydu.

 

“Verilen sözler tutulmadı!”

Bu arada toplantıya katılanlardan bir mahalleli de CHP’lilerin bize karşı takındığı saldırgan tutuma tepki göstererek, “Siz bu mahallede, bu gençlere böyle davranamazsınız. Devrimciler olmasaydı bu mahallede fuhuştan, uyuşturucudan geçilmezdi. Biz bu mahallede yaşıyorsak, devrimciler sayesindedir. Onlara böyle davranamazsınız” dedi ve toplantıyı terk etti.

Yine toplantıda bulunanlardan bir mahalleli de yerel seçimlerden önce CHP’nin mahalleye geldiğinde verdiği sözleri hala neden tutmadığını sordu. Kıpırtı’nın ilçe başkanlığına “yeni” başladığı için bunlardan bilgisi olmadığını söylemesi üzerine buna da tepki gösteren mahalleli “Ne yani! Her yeni gelene biz bu taleplerimizi tekrar tekrar mı anlatacağız?” dedi.

Biz de CHP’nin mahallemiz için söz konusu olan “Kentsel Dönüşüm” projesi için mahalle halkına verdiği sözlerden hiçbirini tutmadığını ve hatta 2 sene önce sözünü tutması için CHP Belediye Başkanı ile görüşmeye giden mahalle heyetinin, Türkan Saylan Kongre Merkezi’nde içmekte olan belediye başkanının korumaları tarafından şiddete uğradığını unutmadığımızı söyledik.

Tartışmaların artması ve sertleşmesinin ardından toplantıyı sonlandıran CHP heyeti, toplantısını yapamadan mahalleden ayrılmak zorunda kaldı.

Biz de “Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük”, “Biji Biratiya Gelan”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” şeklinde slogan atarak, toplantının yapıldığı yerden ayrıldık.

 

 Belediye Başkanı ile muhtar ne görüşüyor?

Bu olaydan önce yine aynı gün içerisinde Gülsuyu mahalle muhtarı ile CHP Maltepe Belediye Başkanı’nın Gülsuyu’ndaki buluştuğu lokantaya giderek, yapılan görüşmenin amacını öğrenmeye çalıştık. Bizi gören mahalle muhtarının ilk tepkisinin “Aman bir taşkınlık çıkarmayın” olması, görüşmenin pek de halkın yararına bir içerik taşımadığını gösteriyor.

 

 Bir süre sonra bizi masalarına çağıran ikiliye cevabımız “masalarına gitmeyeceğimiz ve görüşmenin böyle gizli kapaklı yapılamayacağı” oldu. Tepkimiz üzerine lokantada daha fazla duramayan belediye başkanı orayı terk etmek zorunda kaldı.

 

 (Gülsuyu Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu