Kültür&Sanat

İşçi Film Festivali 1-8 Mayıs arasında gösterimde!

H.Merkezi: İşçi Film Festivali Türkiye’de bu yıl 1-8 Mayıs arasında sahne alacak.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır’da eş zamanlı olarak “Sınırda Yaşamak” ana temasıyla düzenlenecek. Ücretsiz gösterilecek filmler toplam 15 ülkede, 54 film şeklinde gösterilecek. Daha sonraki günlerde başka kentlerde yıl boyu sürecek gösterimler yapılacak.

2 Mayıs günü Şişli Kent Sinemasında yapılacak gecede Bajar müziği ile katılacak.

Festivalin amacı Türkiye’nin de içinde olduğu pek çok ülkedeki işçilerin, emekçilerin mücadele ve yaşam deneyimlerini izleyicilere aktararak işçi filmlerini özendirmek.

Pek çok uluslararası konuğun katılacağı İşçi Film Festivalinin açılış filmi “45’lerin Ruhu” olacak.

11. Tokyo Film Festivali Asya Film Ödülü ve Locarno Film Festivali ödüllü “Raks-ı Hak”(Toprak Dansı), “155 SOLD” (155 Satılık Adam) isimli filmde ise küresel krizi bahane eden Yunan Hükümetine karşı sokaklara çıkan halkın isyanına yer verilecek. “Japon Balıkçısı”, “İsyan” “Zengin Mutfağı”, Çin işçi bölgesi, Schenzen’de zor şartlarda çalışan genç işçilerin yaşama tutunma çabalarını anlatan Dream Work China (Çin İşçilerinin Hayalleri), Türkiye’deki Ermeni işçileri anlatan “Avtobus”, “Vardiya 12-48” ve “Şişecam Direnişine Bakmak”, gibi filmler ise gösterilecek diğer filmler arasında yerini almakta.

Film Festivali bu yıl Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK),

Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri tarafından organize edilmekte.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu