GüncelManşet

İşçi katliamına karşı eyleme saldırı

İstanbul: KESK,DİSK, TTB, TMMOB ve HDP’nin saat 16.00’da Mecidiyeköy Metrosu önünde toplanma çağrısına binlerce kişi toplanarak cevap verdi.

Mecidiyeköy Metrosu önünde toplanan, aralarında Partizan, DDSB, YDK, YDG, EMEP, SODAP gibi kurumların da olduğu kitle burada sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İnşaat işçisi yalnız değildir” sloganları attı. En önde “Dünyayı biz inşa ediyoruz, altında biz kalıyoruz” İnşaat İşçileri Sendikası imzalı pankartının açıldığı eyleme bugün Beşiktaş Belediyesi tarafından saldırıya maruz kalan BELTAŞ işçileri de destek verdi. Destek üzerine Beltaş işçisi yalnız değildir”, “İnşaat işçisi yalnız değildir” şeklinde dayanışma sloganları atıldı.

Katliamın olduğu şantiye önüne yürüyen kitle, dört bir yanı polis tarafından kuşatılan şantiye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İlk olarak inşaatta çalışan bir işçi söz alarak “ Bize 2 gündür burada eziyet ediliyor. Zenginlerin köpeğine verdiği değeri biz göremiyoruz. Benim 10 arkadaşım öldü, yarın öbür gün benim ölüp ölmeyeceğim ise belli değil” dedi.

İşçinin konuşmasının ardından “Taşeron işçisi yalnız değildir” sloganı atılırken DİSK genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu söz aldı. Çerkezoğlu, saltanatlarını sürdürmeye çalışanlara karşı biz bir aradayız diyerek taşeron düzenin insanların hayatına kastettiğini ifade etti. Çerkezoğlu “Ant olsun ki bu ülkede, bu saltanatı sürdürmeye çalışanlara karşı duracağız; insanca yaşayana dek mücadelemiz sürecek” diyerek her yeri beton yığınlarına çevirenlerin karına kar katarken işçilerin katledildiğini belirtti.

KESK adına yapılan konuşmada ise “Sendikalar olarak, ezilen ve sömürülenler olarak kapitalizmin bize reva gördüğü her şeye topyekun set oluşturmak zorundayız.” Denilerek iş cinayetlerini durdurmak için sokakta olma çağrısı yapıldı.

TMMOB İKK sözcüsü Süleyman Sönmez, bugün hem işverenin hem de başbakanın yaptığı açıklamalara dikkat çekerek “Sorumluları bulacağız dendi, kim sorumlu işçiler mi? Bu katliamın sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir” dedi.

TTB adına yapılan açıklamada ise “Torun İnşaat’a dikkat çekerek bu cinayetlerin olacağını söyledik. İşçiler çalışmaları gereken saatlerin çok çok üzerinde çalıştırılıyor” diyerek bu cinayetlerin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Açıklamaların sonrasında kitle dağılırken polis TOMA, plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. Ara sokaklarda kitle tarafından polis saldırısına karşı barikatların oluşturulduğu gözlenirken ana cadde de kitle tarafından kısa bir süre barikat oluşturularak trafiğe kapatıldı.

Polis en az bir kişiyi göz altına aldı. Polisin gözaltı yapması ve kitleye saldırısı sırasında bölgeden geçmekte olan halk “Burada işçiler öldürüldü, siz katilleri koruyorsunuz, halka saldırıyorsunuz” diyerek polise tepki gösterdi.

Yaklaşık 1 saatlik kısa çatışmaların ardından eylem sona erdi.

[widgetkit id=851]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu