Manşet

Cihangir “Neden buradayım”ı tartıştı

İstanbul: Cihangir’de dün akşam (24 Temmuz) “Biz neden buradayız” ve “Ne yapabiliriz” soruları üzerine bir araya gelindi ve saat 22.00 civarında başlayan forumda yerel seçimler de konuşuldu.

Dün akşam saat 22.00 sularında Cihangir Parkı’nda bir araya gelen forum, Facebook sayfalarından daha önce duyurdukları üzere forumun geleceği üzerine bir tartışma başlattılar.

Çimler üzerinde halka oluşturularak başlanan forumda hemen herkes söz alarak önce “neden burada olduğunu” ve buranın geleceğine dair önerilerini söyledi, tartıştı.

 

“Aaa, o sen miydin!”

Forumda dikkat çekici olan, birbirlerinin isimlerini dahi tam olarak bilmeyen insanlarda oluşan ortak ruh… Evet, Gezi Ayaklanmasının en önemli etkilerinden ve de sonuçlarından biri buydu ve bunu Cihangir Forumu’nda hissetmek mümkündü.

Daha forum başlamadan evvel bir araya gelenler, kendi aralarında çatışmalı anlarda yaşadıklarını anlatıyor, birbiri ile çatışmalarda yolları kesişenler “aaa, o sen miydin” diyerek, birbirini yeniden tanıyor, tanımlıyor.

 

cihangir tartisiyor3Yerel seçimler yaklaşırken…

Forum başladığında ilk konu, “Bir tüzüğümüz olsa mı?”, “Biz ne istiyoruz?” gibi tartışmalar yaşandı ve yaklaşan yerel seçimlerin çok önemli olduğu belirtildi. Tüzük vb. tartışmalar forumlar açısından erken bir tartışma olmasına rağmen yerel seçimlerin bu kadar üzerinde durularak tartışılmasının önemli olduğu açık.

Yerel seçimlerde “sol alternatifler” üzerinden yürüyen tartışmalarda, direniş süresince öne çıkan bazı isimler üzerinden “aday” tartışmaları da yürüdü. Genel eğilim Sırrı Süreyya Önder gibi bir isimle seçimlere katılmakken, katılımcıların tamamının bir blok oluşturmak üzerine ortaklaşmak gerektiği görülüyor.

Sandık başlarında görevli olmaktan Gezi direnişçisi kurum ve kuruluşların hemen hemen tamamının içerisinde yer aldığı bir bileşen oluşturma gerekliliği ve bunun zorluğu da tartışmalardan bazılarıydı.

 

“Artık bu ruhtan uzak kalamam”

Forumda “Neden buradayım”a verilen cevaplar arasında şunlar çok çarpıcıydı:

Ben artık evime, daha önceki yaşantıma dönmek istemiyorum. Burada olmak, sokakta olmak istiyorum!” diyordu bir katılımcı. “Direnişle birlikte çevremdeki insanları tanımlamaya başladım. Yolda ismini bilmediğim ama direnişten tanıdığım 3-5 insana selam vermeye başladım. Bu ruhu kaybetmek istemiyorum.

Başka bir katılımcı “Biz burada sokağın hukukunu yazıyoruz” derken, bir diğeri ise “Siz burada tartışırken, ben bu ruhtan uzak kalamam” sözleri ile neden foruma katıldığını anlatıyordu.

Cihangir forumu bu konuyu tartışmaya devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu