Güncel

“İşçiler kardeştir”

H. Merkezi: Suriyelilere dönük başta Antep olmak üzere pek çok yerde linç girişimleri sürerken İzmir Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği bir eylem düzenledi.

Hatırlanacağı üzere İzmir Ayakkabıcılar sitesinde daha önce site içinde Suriyeli işçilere saldır gerçekleşmiş, Suriyeli bir gence tecavüz edilmişti. 

Sitede yaşan bu duruma karşılık dernek duyarlılık oluşmak amacıyla bir panel düzenlemişti.

Panelde site içinde bir eylem yapılarak işçilere hedefin patronlar olması gerektiği, işçilerin birbirlerine destek olması ve dayanışma içinde olmasını göstermek amacıyla bir eylem yapılmasının iyi olacağı tartışılmıştı.

14 Ağustos günü site içinde bir eylem yaparak Suriyeli yurttaşların düşük ücretle ve kötü koşullarda çalıştırılmalarına ve yerli işçilerin işsiz kalmalarına dikkat çekti.

Eylemde  “Bütün işçilere sosyal güvence, sürekli iş, insanca yaşanacak ücret”, “Ucuz işçiliğe son” ve “Patronlar ucuz işgücünü sever” dövizleri taşınarak sık sık “Yaşasın haklı mücadelemiz” “İşçiler kardeş patronlar kalleş” sloganları attı.

Zafer Aktürk açıklamada, işçilerin çalışma koşullarına değinerek, Suriye’de devam eden savaştan canını kurtarmak için kaçan milyonlarca insan hiçbir statü tanımadan sınırlardan içeriye alınarak kamplarda, sokaklarda zor koşullarda yaşamaya terk edildiğini ifade etti.

Aktürk, “Bizler kundura işçileri olarak hükümetin bir an önce bu sorunu acil bir çözüm bulmasını ve insanca çalışma koşullarına yaratılması için acil önlem alınmasını istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından işçiler Ayakkabılar Odası Başkanı Yalçın Ata ile bir görüşme yaparak yaşanan sorunların çözümünü istediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu