Emek

İşçiler,”İşten çıkarma” panelini iptal ettirdi

H. Merkezi: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyon’u (DİSK) Çalışma Bakanlığı ve patronların ortak düzenleyecekleri, ‘İşten Çıkarma Stratejileri’ adlı panelin düzenleneceği Maslak Sheraton Otel önünde protesto etti. Eylem sonucunda panel iptal edildi.

Maslak Sheraton Otel önünde toplanan DİSK üyeleri, “Kapalı kapılar ardında, mecliste, sokakta işçi düşmanlığına izin vermeyeceğiz” yazılı pankart açarak sloganlar eşliğinde otelin giriş kapısına yürüdüler.

Eyleme direnişte ki Yurtiçi Kargo işçileri “Yurtiçi Kargo’da işçi kıyımına son, İşçiyiz haklıyız kazanacağız” pankartıyla, Bosch işçileri “Bosch’da işçi kıyımına son, Atılan işçiler geri alınsın” pankartıyla eylemde yerlerini aldılar. Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği üyeleri de eyleme destek verdi.

Giriş kapısına gelindiğinde DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu basın açıklamasını yaptı.

Çerkezoğlu panelin, Çalışma Bakanı ve patronların beraber düzenlediğini belirterek, panelin işçi sınıfına yönelik saldırıların planı olduğunu vurguladı. Panel’e karşı gelişen muhalefet nedeniyle isminin “İş İlişkilerinin Sonlanması-Fesih” olarak değiştiğini belirten Çerkezoğlu, “Her ne kadar panelin isimi değişse de planlanan düşünce değişmedi” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında hükümetin taşeron sistemini yaygınlaştırdığına vurgu yapan Çerkezoğlu; “AKP hükümeti işverenlerin bu işçi düşmanlığını; çalışma hayatında güvencesizliği, esnek çalışmayı ve taşeron sistemi yaygınlaştıracak yasal düzenlemeleri kıdem tazminatını ortadan kaldırmayı hedefleyen yeni bir saldırı programlarıyla sürdürmeyi hedeflemektedir”. Konuşmasının sonunda 1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanmaya değinen Çerkezoğlu, “AKP, Taksim Meydanı’nı işçilerden, emekçilerden korktuğu için yasaklıyor. Yasaklara rağmen orada olacağız” dedi.

Eylem atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu