Güncel

Cizre’de düğünlerde sarı kırmızı yeşil renkler yasak

H.Merkezi: Şırnak’ın Cizre ilçesinde gerçekleşen sokağa çıkma yasakları, operasyonlar ve katliamların ardından uzun bir aradan sonra bölgede yaşam tekrar hareketlenmeye başladı. Bölgede gerçekleştirilmek istenen düğünler için ise Emniyet müdürlüğünden izin alınması şartı getirildi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; ilçe emniyet müdürlüğü, ilçe halkını düğünlerde kullanılacak mendiller ve yapılacak hareketler konusunda uyardı.

Emniyet, düğünlerde halay başları ve araç konvoylarında sarı-kırmızı-yeşil mendilleri bir arada sallanmasının, zafer işareti yapılmasının, havai fişek patlatılmasının ve “örgütsel” nitelikte şarkı söylenmesinin yasak olduğunu belirtti.

Düğün sahipleri ancak bu koşulları yerine getireceğini beyan ederse izin alabiliyorken, polisler zırhlı araçlarla düğünlere giderek denetimde bulunuyor.

Cizre’de daha önce de bir düğünde sarı-kırmızı-yeşil renkte mendil kullanılması gerekçesiyle polis zırhlı araçlarla düğün basmış, düğün sahibini ve mendil taşıyan kişiyi “örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına almıştı.

Yine aynı ilçede sarı-kırmızı-yeşil renklerinde buzlaş satan bir bakkal da polislerin uyarısı ile karşılaşmış ve buzlaşın renklerini değiştirmek zorunda kalmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu