Güncel

Cizre’de kayyumların 4 yılda ikinci köprü ihalesi

Cizre’de eski kayyum Faik Arıcan döneminde 25 milyon TL’ye ihale edilen “Taşköprü” projesi, 4 yıl sonra yeni kayyum Sinan Davutoğlu tarafından bu kez 31 milyon TL’ye aynı firmaya ihale edildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 2014 yerel seçimlerinde yüzde 81 ile kazandığı Cizre Belediyesi’ne 17 Kasım 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından Kaymakam Ahmet Adanur kayyum olarak atanmıştı.

Adanur, bir süre sonra Mahalli İdareler Daire Başkanlığı’na atandı. Yerine ise 20 Ağustos 2017’de Antep Vali Yardımcısı Faik Arıcan getirildi.

Cizre Belediyesi’ni kısa bir sürede 220 milyon TL borca sürükleyen Arıcan, el attığı tüm işleri ve ihaleleri yarıda bıraktı. Bunlardan biri de Cizre’den geçen Dicle Nehri üzerinde Diyarbakır’ın On Gözlü Köprüsü’nden esinlenerek, bir Taşköprü inşa etmekti.

Sadece yaya trafiğine açık şekilde tasarlanan köprü, Cizre’nin iki yakasını birleştirecekti. Köprü sevdası tam gaz devam etti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Mahmut Ruvans’ın haberine göre kayyum Arıcan’ın, 2017 yılında 25 milyon TL’ye ihalesini yaptığı köprünün inşaatına bir yıl sonra başlandı.

İhaleyi alan firma, köprünün 6 buçuk ayağını inşa etti, ancak köprü tamamlanmadan öylece kaldı.

Firma yetkililerine hak bedeli olarak tek bir kuruş bile ödeme yapılmadığı belirtilirken, 25 milyon TL’nin akıbeti ise bilinmiyor. 31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Cizre Belediyesi’ni Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 79’luk oyla tekrar aldı. Ancak 29 Ekim 2019 tarihinde belediyeye ikinci kez kayyum atandı.

Cizre İlçe Kaymakamı Sinan Davutoğlu belediyeye kayyum olarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirildi.

Aynı köprü projesi bu kez yeni kayyum Davutoğlu tarafından gündeme getirildi.  Bu yıl “Taşköprü” projesi için yapılan ihaleye 31 milyon TL bedel ölçüldü.

Önceki köprü projesiyle hemen hemen aynı olduğu belirtilen köprünün yapımına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi. Köprünün toplamda 12 ayağının olacağı ifade edilirken, tarihi köprü görünümde olmasının planlandığı ileri sürülüyor.

Böylece, adına “Taşköprü” denilen proje dört yıl içerisinde iki farklı ihale ile aynı firmaya verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu