Güncel

“Çocuk gelinler Türkiye’nin en büyük ayıbı”

İstanbul: Bugün 23 Nisan ve nedense yürekler bir türlü neşe dolmuyor bu dünyada. Çocuk yaşta 35 yıla varan ceza istemleriyle hapishanelere dolduruluyor, polis kurşunlarıyla katlediliyor çocuklar ve daha 12’sinde evlendiriliyor. Belki bir başlık parasına belki de bir ortaklığa kurban gidiyor ufacık bedenler ve yürekler. Ve devamında kaldıramayacağı kadar yük üstüne yükleniyor ve sonucunda intiharlar…

Bugün (23 Nisan) Taksim Tramvay Durağı’nda saat 13.00’te bir araya gelen; “Hayat devam ediyor” dizi oyuncaları, psikologlar ve Esra Erol, Ahmet Mithat Taylan gibi isimler “Çocuk gelinler olmasın” dedi.

Kitle adına açıklamayı okuyan dublaj sanatçısı Perizad Demirez; “Türkiye’de 12-14 yaş arası 10 bin 484 çocuk gelin var. Ve bu ülkede her üç evlilikten biri çocuk yaşta yapılıyor. Çocuklarımız büyümeden önce eş, sonra anne oluyor ve evli her 4 çocuktan 3’nün bebeği var” dedi.

Ve “çocuk gelinler Türkiye’nin en büyük ayıbı” diyerek, bugün “bayramını” kutlayamayan çocuk gelinler için şeker topladıklarını, o yüzden herkesin şeker kutusuna bir şeker atmasını istedi. Basın açıklaması kısa bir yürüyüşle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu