Güncel

Colemerg’de sandıkların taşınması engel değil: “Sandıkları Ankara’ya dahi götürseler…”

Colemerg’de oy kullanacakları sandıkların YSK’nin “güvenlik” gerekçesiyle başka yere taşınmasına tepki gösteren Colemergliler, “Sandıkları Ankara’ya da taşısalar gidip oy kullanacağız” diyorlar.

H. Merkezi: Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) “güvenlik” gerekçesi ileri sürerek kurulacak 144 bin sandığın tapınmasına karar verdiği 19 il arasında bulunan Colemerg’de, 140 sandık bulunduğu yerleşim yerinden başla yerlere taşınacak.

Kentte 7 Haziran 2015 yılında yapılan seçimlerinde HDP yüzde 86,4, AKP yüzde 8,78, MHP yüzde 2,49, CHP yüzde de 1,02 oranında oy alırken; 1 Kasım 2015’te yapılan seçimlerde ise sanıklardan HDP’ye yüzde 83,7, AKP’ye yüzde 12,62,  CHP’ye yüzde 1,22, MHP’ye de yüzde 1,44 oy çıkmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın hazırladığı habere göre bu zamana kadar oy kullandıkları sandıklarda alınan bu karar doğrultusunda bu yıl oy kullanamayacak olan seçmenler, sandıkların taşınmasının kendilerine engel teşkil etmediğini vurguladı.

“Bu zulümden kurtulacağız”

Colemerg merkeze bağlı Elmacık (Nispas) Köyü’nde yaşayan Şirin Düşkün, oylarını yaşadıkları yerde kullanmak isteseler de, sanıklarının alınan zorla başka bir yere taşınmasına öfkeli. Buna rağmen gidip oyunu kullanacağını söyleyen Düşkün, “Bizler hakkımızı istiyoruz. Bu yüzden de 24 Haziran’da kendi partimize, HDP’ye oy vereceğiz. Allah’ın izniyle bu zulümden kurtulacağız” dedi.

Cevizdibi (Bêtkar) Köyü’ne bağlı Serbera mezrasında yaşayan Mehmet Tahir Engin ise, sandıklar nereye taşınırsa taşınsın partileri HDP için gidip oylarını kullanmaktan geri durmayacaklarını ifade etti. Engin, “Bizler herkesin kendi köyünde oy kullanmasını istiyorduk, böylesi daha güzel olacaktı. Ancak şimdi OHAL sürecindeyiz. Sandıkları nereye götürürlerse götürsünler gidip oyumuzu kullanacağız. HDP ve Selahattin Demirtaş’ın hatırına sandıklar dağın başına da götürülse yine oyumuzu kullanacağız” diye konuştu.

“Cezaevlerinde yatan çocuklarımız için”

Oğlunun siyasi nedenlerle yıllardır cezaevinde olduğunu belirten Serbera mezrasında yaşayan Hasan Engin de, tüm siyasi tutuklular için oy vermekten geri durmayacağını şu sözlerle dile getirdi: “Nereye götürürlerse götürsünler bizler oyumuzun sahibiyiz. Sandıkları saklasalar dahi gidip o sandığı bulup oyumuzu cezaevlerinde yatan çocuklarımızın hatırına kullanacağız.”

“Sandıkları Ankara’ya dahi götürseler…”

Sandıkları Ankara’ya dahi götürseler gidip oylarını kullanacaklarını söyleyen Cevizdibi (Bêtkar) Köyü sakinlerinden Emin Kaval ise, “Değil Geçitli’ye ya da Hakkari’ye nereye götürürlerse götürsünler bizler gidip oyumuzu kullanacağız. Zaten buralarda büyük baskı altındayız. Ama yine de bu seçimde başkaldırımızı yapacağız ve partimizi destekleyeceğiz” dedi.

“Halkımıza borcumuz”

Yine köylülerden Hamit Kurt, bu baskıcı rejimin son bulması için ne gerekiyorsa yapacaklarını “Bizler her şartta oyumuza sahip çıkacağız. Bu bizim halkımıza borcumuzdur” sözleriyle vurguladı.

Oyunu barış için kullanacağını söyleyen Zine Engin adlı kadın ise, “Oyum nerede olursa gidip kullanacağım. Çünkü bizler barışı istiyoruz. Ne askerin ne polisin ne de gerillanın ölmesini istemiyoruz. Bunun için oyumuzu kullanacağız” derken, Heybet Engin de “Kilometrelerce yürüsek dahi gidip oyumuzu kullanacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu