Güncel

ÇOMÜ’de neler oluyor?

H. Merkezi: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda  öğretim görevlisi olan Ömer Faruk Kırnıç hakkında sınavda Gezi İsyanı ile ilgili soru sorduğu gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı, Kırnıç görevinden alındı.

2012-2013 öğretim yılı bahar dönemi bütünleme sınavlarında öğrencilerine , “Gezi ve Taksim olaylarının türevlerini inceleyerek minimum ve maksimum noktalarını belirleyiniz” şeklinde soru soran Kırnıç’ın “Öğrenciyi kendisi gibi düşünmeye zorlamak, yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, sözlü ideolojik propaganda yapmak’’ gerekçesiyle görevden alındığı öğrenildi.

Konuyla ilgili Çanakkale Eğitim-sen yaptığı basın açıklamasında “3-5 öğrencinin satır, paragraf, içerik açısından ifadelerinin bir örnek olması -ki bu ifadelerin soruşturma açıldıktan, üyemizin soruşturma konusunu öğrenmek için yaptığı başvurudan sonra alındığı bilinmektedir- dikkat çekicidir. Soruşturma açıldıktan sonra dilekçe alınan öğrencilerden o gün o sınava girmeyen öğrencilerin de olması manidardır. Bu korku Gezi isyanının sorgulanmasını isteyen üyemizin ihracının istenmesine neden olmuştur. Aynı korku daha önce Gezi isyanını destek amacıyla kitap okuyan üyelerimizi cezalandırmaya çalışmıştır. Sendika olarak üyemize, üyelerimize yapılan her türlü hukuksuzluğa karşı üyelerimizin yanında olmaya onlara destek vermeye devam edeceğiz. Üyemizle ilgili olarak Sendika Genel Merkezimiz hukuk yoluna başvurmuş olup, yapılan tüm usulsüzlükler yargı önünde ispatlanacaktır.” diyerek bu olayın peşinin bırakılmayacağını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu