Emek

Çorlu’da polis işçilere saldırdı!(yenilendi video)

H.Merkez: Çorlu’da Daiyang-SK Metal işçilerine polis saldırdı.

Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde 14 Kasım’dan buna grevde olan Daiyang-SK Metal işçilerine polis saldırdı, 5 işçi yaralandı.

 İşçiler Türkiye’nin en büyük Avrupa Serbest Bölge girişini kapattı.

Daiyang-SK Metal fabrikasında 14 Kasım’da TİS görüşmelerinde anlaşmazlık çıkması üzerine grevde olan işçiler bu sabah saatlerinde Daiyang Metal Sanayi Fabrikası önünde toplanmaya başladı.

Fabrika önünde toplanan işçiler servislerle fabrikaya Güney Kore’den getirilen işçilere giriş kapatınca arbede yaşandı. Biber gazı ve coplarla işçilere saldıran polis, 5 işçiyi yaraladı, ikisi hastaneye kaldırıldı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu Güney Koreli sermayedarların Türkiye’yi çiftlik, işçileri ise köle gibi gördüğünü belirterek, polislerin işçilere saldırısını protesto ettiklerini dile getirdi.

Patronların grevi kırmak için Kore’den kaçak işçi getirdiklerini dile getiren sendika Yönetimi, ülkenin vatandaşı olan emekçilerin vergileriyle geçinen polislerden dayak yemesinin garip olduğunu söyledi. Açıklama, “Demek ki bu ülkede, bu ülkenin vatandaşı olsa dahi emekçiler düşman muamelesi görürken, sermaye sahipleri ise hangi ülkeden olursa olsun ve yasaları çiğnerse çiğnesin koruma altındaki kişiler olarak görülüyor” şeklinde devam etti.

Birleşik Metal-İş, Daiyang patronlarına karşı işçilerin mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=RL2IrZobpb4{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu