Güncel

Çorum’da Katledilenler Unutulmadı!

H.Merkezi: 1980 yılında gerçekleşen ve 53 kişinin katledilmesi ile sonuçlanan Çorum Katliamı, 345. Yılında da unutulmadı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen anma çerçevesinde Bahabey Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişi, Çan Saat Meydanı’na yürüdü.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Derneği (PSAKD), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), KESK, HDP, ÖDP, TKP ve köy derneklerinin katıldığı yürüyüş boyunca sık sık “Çorum’u unutma unutturma”, “Katiller halka hesap verecek”, “

 

“Dosyalar yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır”

Yürüyüşün ardından katledilenler anısına saygı duruşu gerçekleştirilen etkinlikte katliam günlerinin tanıklarından olan avukat Sadık Eral bir konuşma gerçekleştirdi.   Erla konuşmasında “Katliamlarla yüzleşilmeden yenileri engellenemez. Maraş’ta, Sivas’ta ve Çorum’da yaşananların hafızalardan silinmemesi ve tekrarlanmaması, insanlık onuru açısından önemlidir. Mahkemede bazı kişiler cezalandırılmış ancak Çorum katliamı tam olarak aydınlatılmamıştır. Dosyalar yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır” diyerek katliamın ört pas edilmeye çalışıldığını vurgulayan Eral konuşmasında “Kimse bizim yaramızı sarmadı, katiller bulunup gereken ceza verilmedi. Bizler bu davayı mahşere bırakmayacağız, hesabını bu dünyada soracağız. Bizler bir katliamda, her ölümde daha da çoğalacağız” cümlelerine de yer verdi.

 

“Biz Aleviler mücadeleye devam edeceğiz”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de gerçekleştirdiği konuşmada

Gezi olayları, Roboski katliamı, Reyhanlı katliamı… Biz sadece bunları protesto etmek için alanlarda bir araya gelip sonra dağılıp gidecek miyiz? Biz Aleviler her şeye rağmen, devletin tüm baskısına, asimilasyonuna, tüm katliamlarına rağmen bu ülkede inançsal anlamda, demokrasi mücadelesi anlamında, her dönem olduğu gibi yarın da mücadele etmeye devam edeceğiz ama biz istiyoruz ki vicdanı olan herkes bugün burada Alevilerle birlikte olsun. Değerli Sünni dostlarımız, bu işi Alevilere bırakmayın. Bizim en çok size ihtiyacımız var. 21’inci yüzyılda halen evlerin işaretlenmesine, fişlemelere, kamuda bir yere getirilmemeye siz göz yumamazsınız” cümlelerini kullandı.

Katliamda babasını kaybeden  Naime Nayman da anma programında söz alarak “Bugün acımızı paylaşmak için buraya gelen tüm yurttaşlara, tüm yürekli insanlara teşekkür ediyorum. Ben her köşede babamı görüyorum. Eğer babam bedenen yaşasaydı topluma çok güzellikler katacaktı” dedi.

 

Pavey’e protesto!

Anma programı çerçevesinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey’in konuşması sırasında HDP’liler ise Şafak Pavey’i protesto ettiler. “Dersim’in hesabı sorulacak” sloganı atan HDP’liler, Dersim katliamının sorumlusu olan CHP’nin konuşmaması gerektiğini belirterek Pavey’in kürsüden inmesini istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu