Güncel

Cumartesi Anneleri 412 hafta kararlıyız dedi.

İstanbul: Yıllardır gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve sorumluların yargı önüne çıkması için meydanlarda olan Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 412. haftasında gözaltında işkenceye uğrayarak katledildiği tespit edilen Rıdvan Karakoç’un faillerinin bulunmasını talep etti.

Galatasaray Lisesi önünde“Failler belli kayıplar nerede” pankartı önünde ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ve karanfillerle oturan Cumartesi Anneleri’ne, Roboski’de katledilen 34 gencin aileleri de destek verdi. Anneler bugünkü eylemlerinde gözaltında katledilen Rıdvan Karakoç’un akıbetini sordu. Karakoç’un ağabeyi Hasan Karakoç, “18 yıldır kardeşimin ve diğer kaybedilenlerin katillerini arıyoruz. Onların mezar yerlerini öğrenmek istiyoruz. Bizi hiçbir hükümet, resmi kurum duymadı” dedi. Yetkililerin kayıtlara karşı kör ve sağır olduğunu dile getiren Karakoç, “Bizler birçok kayıp yakınından daha şanslıyız. Bizim bir çiçek bırakacağımız bir mezar taşımız var. Ama bizim kadar şanslı olmayan, bir mezar taşı bile olmayan binlerce kayıp yakını var. Devlet bizi bir mezar taşına sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissettirecek duruma getirdi” diye konuştu. Yıllardır kayıplar için haykırdıklarını dile getiren Karakoç, “Ne zaman duyacaksınız feryadımızı?” diye sordu ve ekledi: “Duyun artık feryadımızı. Failleri, sorumluları ortaya çıkarın, yargılayın. Çok şey mi istiyoruz? Katillerin, sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Bin yıl da geçse, sorumlular adalet karşısına çıkarılmadığı sürece, bizler yakınlarımızın akıbeti sormaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmanın ardından İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına açıklamayı 1995 yılında İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun Koç okudu. Koç yaptığı açıklamada, kayıpların akıbetlerinin açığa çıkartılması için etkin, şeffaf ve bağımsız soruşturmalar yürütülmesi talebinde bulunarak, kayıplardan sorumlu olanlara hakkaniyete uygun bir ceza verilmesini istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu