Güncel

Cumartesi Anneleri: burada olmaya devam edeceğiz!

İstanbul:387. hafta… Kayıpların yakınları ellerinde birer karanfil gözaltında kaybedilenlerin resimleriyle Galatasaray Lisesindeydi.

25 Ağustos günü saat 12.0’da bir araya gelen Cumartesi Annelerinin yüzlerinde daha fazla hüzün vardı anaların.  Çünkü bugün yıllarca oğlunun faillerinin “yargılanması” için her Cumartesi Galatasaray lisesine gelen Ramazan amcanın ölüm yıl dönemiydi. Cumartesi anneleri Ramazan amcayı sevgi ve saygıyla andıklarını dile getirerek mücadelesinin devam edeceklerini belirtti.

Cumartesi insanı Ramazan amca anıldıktan sonra haftanın basın açıklaması okundu. Açıklamayı okuyan cumartesi insanlarından Nahide Kılıç, ilk olarak insanların yaşam hakkının güvenceye alınması gerektiğini vurguladı. 90’lardan beridir ülkenin bir şiddet sarmalına çevrildiğini söyleyen Kılıç, 18 yıldır kanayan bir yara olan İbrahim Karatay’ın hikâyesini bu hafta kamuoyuna taşımak için toplandıklarının altını çizdi. İbrahim Karatay’ın Diyarbakır Hani ilçesinde köyleri boşaltılırken gözaltına alındığını dile getiren Kılıç, 10 gün sonra İbrahim’i soran babasına karakoldan ‘Senin oğlun terörist ama biz onu bıraktık, nerede olduğundan haberimiz yok’ diyerek tehdit edildiğini belirtti.

Açıklama Cumartesi annelerinin kararlılığını vurgulayan şu sözlerle sona erdi. “İbrahim Karatay’ın ve tüm diğer gözaltında kayıpların başına gelenler resmen açıklanıncaya kadar, adalet yerini buluncaya kadar, gerçekler açığa çıkıncaya kadar buradayız, burada olmaya devam edeceğiz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu