Manşet

Cumartesi Anneleri: “ Burası Oğlumun Mezarıdır!”

Ellerinde kayıp yakınlarının resimleri ve karanfiller ile her hafta Galatasaray Lisesi’nin önünde olan Cumartesi Anneleri, kaybedilen evlatları için yine alanlardaydı.

Bu haftaki eylemde; 1995 yılında kaçırılarak katledilen ve Cumartesi eylemlerinin de çıkış noktasını oluşturan Hasan Ocak’ın akıbeti soruldu.

Platz de Mayo anneleri e katılarak dayanışma mesajları verdiği eylemde; Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak “burası oğlumun mezar yeri” dedi.

Saat 12.00’da başlayan eylemde; ilk sözü Platz de Mayo annelerinden Nora Morales Cortinas aldı. Kendilerinin de Cumartesi Anneleri ile aynı süreci yaşadıklarını ifade eden Cortinas; 36 yıllık mücadelenin sonucunda kaybedenlerin yargılanmaya başlandığını söyledi. Arşivlerin açılarak, kaybedilen yakınlarının tek tek; başlarına neler geldiğinin açıklanması için hala mücadele etmeye devam ettiklerini belirten Cortinas; sözlerini kendi sloganları olan “Kaybedilenler her zaman yanımızdadır, şimdi ve her zaman yanımızda olacaktır” cümleleriyle sonlandırdı.

Emine Ocak: “Burası Hasan’ımın mezar yeri!”

Ardından Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak söz alarak; Zazakî dilinde bir konuşma yaptı. 18 yıldır yılmadan oğlunu aradığını söyleyen Emine Ocak, “başka evlatlarımız kaybolmasın diye buradayım. Burası Hasan’ımın Mezar yeri, her hafta gelmeye devam edeceğim” dedi.

Daha sonra Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak söz alarak; “Tüm kaybedilenler bulunduğunda bu meydanda bayram edeceğiz. Ancak onlar bulunana kadar da bu meydanda olacağız” şeklinde konuştu.

c. anneleriDaha sonra ise sözü, Hasan Ocak’ın kaybedilişine tanıklık eden kayıp yakını Mehmet Demir aldı. Aynı süreçte Aksaray’da gözaltında olan Demir; Aksaray Emniyet’te tutulduğu süreçte Hasan Ocak’ın gözaltında olduğuna dair konuşmalar duyduğunu anlattı.

“Katiller Yargılansın!”

Daha sonra basın metninin okunmasına geçilen eylemde; açıklamayı Burcu Demirbaş okudu. Okunan metinde; Hasan Ocak’ın kaçırılışı anlatılarak; 2004 yılında AİHM’nin Türkiye’yi mahkum ettiği; ancak aradan 9 yılın geçtiği ve etkin bir soruşturmanın yapılmadığı ifade edildi.

Dönemin devlet yöneticilerinin isimlerinin okunmasının ardından; “onlar Hasan Ocak’ı gözaltına alan, işkenceyle katleden, kaybeden, gerçekler açığa çıktığında da hukuku işletmeyen, failleri koruyan iklimin sorumlularıdır. Yalnız TİM 3’ün işkencecileri değil, onlar da yagılanmalıdır” denilen basın metni okunarak  ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu