Güncel

Cumartesi Anneleri: Evlatlarını yaşatmayan bir vatan istemiyoruz!

İstanbul: “Yalanlarınıza son verin gerçeği itiraf edin. Bilinen failleri yargılayın” diyen kayıp yakınları 394. Kez Galatasaray Lisesinde buluştu.

Çocuklarımızı kendi koltukları için katlettiler!”

Açıklamaya önce kayıp yakınları söz alarak başladı. Yıllardır bu meydanda olduklarını, yakınlarının bir kemiği bile olsa buluncaya kadar gelmeye devam edeceklerini dile getiren ailelerden Hüseyin Taşkaya’nın eşi söz alarak “gözümüzün önünde alıp götürdüler eşimi, gelmiş dalga geçer gibi askerlik kâğıdı veriyorlar, askere gelsin diye. ‘Dağa gitmiştir’ şeklide dalga geçiyorlar bizimle” dedi.

Ardında söz alan Hatice Toraman oğlunun “Anne bir gün faşizmin tırnağına düşersen mert ol, cesur ol’ dediğini dile getirerek, ekledi, “katiller çocuklarımızı kendi koltukları için katletti” dedi.

Cumartesi Anneleri adına açıklamayı Didem Arda okudu. Arda, bugün 18 yıl önce katledilen Turgut Yenisoy için buluştuklarını dile getirdi. 1994’te Bismil’de esnaflık yaparken JİTEM tarafından gözaltına alındığını ve kaybedildiğini belirten Arda, “Yenisoy Ailesinin Bismil’den yükselen sesine bizde Galatasaray’dan ses katıyoruz: Turgut Kürtlere uygulanan zulme itiraz ettiği için devletin hedefi oldu, kaybedildi. Artık yeter! 18 yıllık yalanınıza son verip gerçeği itiraf edin. Bilinen failleri yargılayın. Turgut’u bize verin” dedi. Arda, ölü çocuklarının üzerinde yükselen, evlatlarını yaşatmayan bir vatan istemediklerini dile getirerek “Biz önce evlatlarımız diyoruz!” şeklinde basın açıklamasını sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu