Güncel

Cumartesi Anneleri: “geçmişle yüzleşin!”

İstanbul: Cumartesi Anneleri kayıpları için 425. haftada (18 Mayıs)  bir kez daha Galatasaray Lisesi’ndeydi.

Kayıp yakınları “Kayıplarımızın faileri belli, hesap soruyoruz” diyerek eylemlerine başladı.

Bu hafta “Uluslar arası gözaltında kayıplar haftası” dolayısıyla farklı ülkelerdeki kayıplar gerçeğine dikkat çekildi.

Söze ilk olarak Hüsamettin Yaman’ın abisi başladı ve “Eğer vicdanlarda huzur ve gerçek anlamda barıştan söz edilecekse bununla yüzleşmek zorundayız. Bu yüzleşme yapılmadığı sürece bir ilerleme olmaz” şeklinde seslendi.

Ardında Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan konuştu. Aydoğan burjuva medyaya seslenerek “ya eylemlerimize gelmeyin ya da gelip söylediklerimiz aynen yazın, bizler yaşanmış doğruları, gerçekleri söylüyoruz” diyerek taraflı yapılan yayınlara tepki gösterdi.

Kayıp yakınlarının konuşmalarından sonra basın açıklaması okundu.

Açıklamayı Ümit Efe okudu. İçinde bulunduğumuz haftanın “Uluslararsı gözaltında kayıplar haftası” olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Efe, Türkiye’nin dünyada gözaltında kaybetme suçunun sistematik olarak işlendiğini vurguladı.

”Yargının, siyasetşin, medyanın, bilimin dünyasının ve toplumun çoğunluğunun suskunluğu ile beslenen bu vahşet ortamında,devletin kadrolu cellatları her şey muktedir kılındı” diyen Efe o dönem pek çok insan ilerici, demokrat, sendikacı, ya da Kürt, sosyalist olduğu için devletin özel harp teknikleri ile gözaltına alınarak, gözaltında kaybedildiğini dile getirdi.

Efe yapılan hukuksuz, adaletsiz uygulamalara karşı susmayacaklarını, failler yargılanıncaya kadar alanları terketmeyeceklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından “Uluslar arası gözaltında kayıplar haftası” vesilesiyle yapılacak etkinliklerin duyurusu yapılarak sonlandırıldı. Yarın (19 Mayıs ) Hasan Ocak’ın mezarı başında yapılacak anmaya katılım çağrısı ve diğer etkinliklerin takip edilmesi duyuru yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu