Güncel

Cumartesi Anneleri “24 Nisan hakikatini açıklayın”

İstanbul: Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 422. haftasında Ermeni Soykırımını lanetlemek için bir aradaydı. Kayıp yakınları, 98 yıl önce İstanbul’dan Çankırı ve Ayaş’a gönderilen ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 220 Ermeni aydınının akıbetini sordu.

24 Nisan 1915 gecesi İstanbul’da Emniyet Müdürü Bedri Bey’in yürüttüğü operasyon sonucunda 220 Ermeni aydın evlerinden gözaltına alındı. Operasyon emrini İttihat ve Terakki Hükümeti’nin İçişleri Bakanı Mehmet Talat Bey verdi.

Gözaltına alınanlar, Sultanahmet’teki bugünlerde Türk İslam Eserleri Müzesi olan Merkez Cezaevi’ne oradan Haydarpaşa’ya götürüldü. Haydarpaşa’dan özel bir trenle Ankara’ya doğru yola çıkarıldılar.

20 saatlik yolculuğun ardından Sincanköy’de trenden indirildiler. İstanbul Merkez Cezaevi Müdürü İbrahim Bey, onları iki gruba ayırdı. Gruplar Çankırı’ya ve Ayaş’a sevk edildi. Ancak gidenlerin birçoğu bir daha geri dönemedi.

 

“Unutmamız üzerine kurulan inkâr politikalarına inat gerçeği yaşatacağız”.DSC 0016

Eylemde; İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına açıklama yapan kayıp Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya, “Unutmamız üzerine kurulan inkar politikalarına inat gerçeği yaşatacağız” dedi.

Hükümete “24 Nisan hakikatini açıklayın” diye seslenen Taşkaya, şöyle konuştu: “Özgür, adaletli, eşit, barışçı bir gelecek için geçmişin karanlığını siyasi, tarihsel, toplumsal hakikatleri ile birlikte hatırlamak ve bugüne taşımak zorundayız. Yakın ya da uzak geçmişte yaşanmış insanlık suçlarının varlığını kabul etmeden, bu suçları yaratan nedenleri, yapıları ve zihniyeti sorgulamadan özgür bir gelecek inşa edemeyiz. Ayrımcılıktan, düşmanlıktan, nefretten beslenen zihniyetleri mahkum etmeden, bu suçları yaratan nedenleri, yapıları ve zihniyeti sorgulamadan özgür bir gelecek inşa edemeyiz.”dedi.

 

Gomidas’ın sesinden

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da, Akil İnsanlar Heyeti’ne “Derin devletin elemanlarıyla görüşün. Onlara kayıplarımızı nasıl öldürdüklerini, nereye gömdüklerini sorun. Onlara arşivleri sorun” çağrısını yaptı.

Tosun, “Biz 30 yıldır barış istiyoruz. Ancak böyle bir barışı değil. Barış için önce yüzleşme olmalı” diye konuştu.

Soykırımdan kurtulan Ermeni müzisyen Gomidas’ın sesinden Ermeni şarkısı dinletildi ve ardından açıklama Gomidas’ın müziği ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu